25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Gorąca atmosfera w Stoczni Gdynia

  Gorąca atmosfera w Stoczni Gdynia

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Komitet Obrony Stoczni, działający w Stoczni Gdynia SA, domaga się od premiera Donalda Tuska wyznaczenia specjalnego koordynatora ds. kontaktów z przedstawicielami związków zawodowych, działających na terenie przedsiębiorstwa.
  W tej sprawie związkowcy wysłali do premiera list.
  - Jeżeli premier nie ma czasu, żeby spotkać się z nami, to nich przynajmniej wyznaczy urzędnika, którego będziemy mogli informować o naszych obawach związanych z prywatyzacją stoczni - mówi Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej. - Mnie np. bardzo nie podoba się to, że poza rozmowami z firmą ISD prowadzone są także negocjacje z innymi przedsiębiorstwami i bankami na temat sprzedaży akcji naszego przedsiębiorstwa.
  Lepiej konkretnie i rzeczowo rozmawiać z jednym potencjalnym inwestorem, niż się rozdrabniać. Pracownicy Ministerstwa Skarbu Państwa już kilkakrotnie pokazali, że nie są najlepszymi negocjatorami.

  Związkowcy domagają się także spotkania z premierem.
  - Chcemy wiedzieć, na jakim etapie jest proces restrukturyzacji naszej firmy - mówi Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego "Stoczniowiec". - Kto jak kto, ale premier, który ręczył głową za Stocznię Gdynia, powinien najlepiej wiedzieć, czy nasze przedsiębiorstwo będzie uratowane czy upadnie.
  Wczoraj firma ISD złożyła w Ministerstwie Skarbu Państwa ofertę kupna Stoczni Gdynia.

  - Składamy najlepszą ofertę, na jaką nas stać, która przewiduje połączenie stoczni Gdynia i Gdańsk. Od przyszłego tygodnia negocjujemy z resortem skarbu osobny plan restrukturyzacji dla zakładu w Gdańsku. Do rozmów na temat planu restrukturyzacji dla Stoczni Gdynia wrócimy, gdy Ministerstwo Skarbu uzna, że nasza oferta jest najlepsza - informuje Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska. - Przygotowany przez spółkę plan naprawy zakładu w Gdyni przewiduje minimalny wkład własny inwestora w wysokości 320 mln euro. Może on sięgnąć nawet 640 mln euro. Będzie to zależało m.in. od tego, na ile uda się zlikwidować ryzyka związane z działalnością stoczni.

  Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Minister skarbu Aleksander Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować oba zakłady. Jeśli inwestora i planu nie będzie, komisja wyda nakaz zwrotu pomocy publicznej, a to oznacza bankructwo stoczni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo