Menu Region

Jantar: Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu

Jantar: Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

PAP

Prześlij Drukuj
Zawodnicy z całej Europy wezmą udział w rozpoczynających się w sobotę w Jantarze (Pomorskie) Finałach XII Mistrzostw świata w poławianiu bursztynu Jantar 2010. Organizatorzy spodziewają się ok. 200 zawodników, którzy wystąpią w kategoriach senior, junior i VIP.

Jak powiedział PAP przewodniczący Komitetu Organizacyjnego mistrzostw, Ryszard Goliszek, celem zawodów jest promocja bursztynu. Do walki o tytuł najlepszego poławiacza przystąpią m.in. zawodnicy z Rosji, Litwy, Szwecji, Niemiec, Hiszpanii i Polski. Finalistę mistrzostw poznamy w niedzielę popołudniu.

Goliszek poinformował, że dla każdego z zawodników zostanie przygotowane indywidualne stanowisko z ok.
15 dkg bursztynu. Zawodnik będzie musiał w ciągu 15 minut odnaleźć - dowolną techniką - jak najwięcej bursztynu. Dodał, że najlepsi zawodnicy są w stanie znaleźć ok. 12-13 dkg bałtyckiego złota.

Poinformował, że podczas finału mistrzostw zużywa się ok. 100 kg bursztynu.

Goliszek zapewnił, że odbywające się w Jantarze mistrzostwa są jedyne na świecie. "W urzędzie patentowym zastrzegliśmy zarówno logo jak i nazwę imprezy" - podkreślił.

W zawodach w kategorii VIP udział zapowiedzieli m.in. aktorzy Grzegorz Wąs, Andrzej Zaorski oraz reżyser Janusz Zaorski.

Mistrzostwom towarzyszyć będzie Amber Festival Jantar 2010. W ramach tego muzyczno-sportowego wydarzenia rozegrany zostanie m.in. turniej plażowej piłki nożnej - Jantar Beach Soccer CUP - w którym zmierzą się ze sobą pięcioosobowe drużyny z całej Polski. Zaprezentują się też gwiazdy muzyki klubowej z całej Europy.

Program przewiduje również występy zespołów z Polski i Ukrainy oraz liczne konkursy i zabawy dla dzieci.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się