25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Pamiętają i śpiewają

  Pamiętają i śpiewają

  Magdalena Andrzejczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W teatrze Atelier odbędzie się dziewiąta edycja konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Wszystkie koncerty poprowadzi przyjaciółka poetki, Magda Umer, a wykonawcom akompaniować będzie Kameleon Septet.
  Agnieszka Osiecka pisała wiersze, eseje, książki dla dzieci, ma w dorobku nawet monodram i musicale. Ale najbardziej utkwiły nam w pamięci teksty piosenek jej autorstwa. Jest ich około 2000, a większość z nich to przeboje. Do dziś słuchacze bawią się przy "Małgośce", wzruszają przy "Niech żyje bal" i "Nie żałuję", nucą "Piosenkę o okularnikach", dostają gęsiej skórki przy "Grajmy panu". Są to na pewno hity ze względu na melodie, ale sama muzyka mogłaby nie przetrwać próby czasu, gdyby nie wspaniałe teksty.

  Odeszła od nas w 1997 roku. Rok później powstała inicjatywa zorganizowania konkursu jej utworów zatytułowanego "Pamiętajmy o Osieckiej".
  Pomysłodawczynią była Maria Szymonik, która przeprowadziła ostatni wywiad z artystką, na trzy tygodnie przed jej śmiercią. W czasie rozmowy Agnieszka ubolewała nad faktem, że młodzi ludzie znają coraz mniej słów, mówią byle jak, a w piosence zupełnie przestaje się liczyć tekst. Stąd pomysł na festiwal.

  Zadebiutował on w 1998 roku w Teatrze Atelier, z którym Osiecka była związana przez ostatnie lata życia. W kolejnym roku do organizacji konkursu włączyła się Fundacja Okularnicy założona przez córkę Agnieszki, Agatę Passent, oraz przyjaciele poetki: Magda Umer i Jan Borkowski.

  Od 2000 roku dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jerzy Satanowski. Od tego czasu w Sopocie odbywają się warsztaty dla uczestników wyłonionych w warszawskich eliminacjach połączone z ich występami.

  W tym roku festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Eliminacje już się odbyły, a jury miało ogromny problem z wyborem grupy finałowej. Ostatecznie Jan Borkowski, Agata Passent, Jerzy Satanowski, Anna Sroka i Adam Sławiński zdecydowali, że o nagrodę główną powalczy 13 wykonawców, co i tak przekroczyło podobno dopuszczalny limit. Do II etapu konkursu przeszli: Matylda Damięcka, Piotr Goliat, Joanna Knitter - Posiewnik, Aleksandra Krupa, Natalia Majewska, Karolina Michalik, Karolina Popczyk, Alicja Pyziak, Marta Wardyńska, Agata Wątróbska, Anna Wójciak, 4mation oraz Paweł Domagała z zespołem.

  Wszystkie koncerty poprowadzi Magda Umer, wykonawcom akompaniować będzie Kameleon Septet.
  Oprócz koncertów przygotowano jeszcze jedną atrakcję dla fanów twórczości Osieckiej. W piątek odbędzie się promocja książki artystki "Dziennik dla Adama", którą opublikowało wydawnictwo Prószyński i S-ka. Podczas spotkania autorkę wspominać będą jej córka, Agata Passent, Magda Umer i Jerzy Satanowski.

  Sopot, niedziela-poniedziałek, g. 19.30, wtorek-sobota, g. 18.00 i 20.30. Bilety: 30 zł. Wstęp na koncert finałowy - tylko na zaproszenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo