Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto z morza? Tak trzymać!

Grażyna Antoniewicz
Pierwszy klaps do filmu "Miasto z morza" padnie 19 sierpnia w Gdańsku. Przy ulicy Wałowej rozpoczną się zdjęcia do obrazu, który powstaje na podstawie pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat "Tak trzymać!".

Film zrealizuje twórca "Obywatela Piszczyka" Andrzej Kotkowski, który jeszcze za życia pisarki chciał nakręcić obraz o budowie gdyńskiego portu i opisać historię powstawania miasta. Premiera kinowa planowana jest we wrześniu przyszłego roku. Jak zapowiada reżyser, budowa Gdyni będzie jedynie tłem dla historii o zwykłych ludziach, którzy szukając swojej kolejnej w życiu szansy, przyjeżdżają z Polski na Wybrzeże.

Choć większość książek Fleszarowej-Muskat poświęconych była morzu i Gdyni, mówiła: Jestem bardzo szczególną marynistką. Nie potrafiłabym napisać książki o tematyce morskiej dla ukazywania kontaktów człowieka z morzem, opisów piękna morza, burz na Biskajach, koloru fal. Może bym nawet i potrafiła, ale uważałabym, że jest to bezcelowe. Mnie w moich książkach interesuje morski brzeg. To, co zachodzi na polskim morskim brzegu. To, co czyni z Polaków naród morski.

- Pierwsze moje morze oglądałam z Kamiennej Góry podczas spędzonych u wuja wakacji. Tu uświadomiłam sobie, że to miasto będzie kiedyś tematem mojej twórczości - wspominała po latach.
Więc, może mimo to, że mieszkała przez wiele lat w Sopocie, jest jednak gdyńską pisarką?

Stanisława Fleszar z domu Krzycka wróciła na Wybrzeże po wojnie. Mieszkała w Gdyni do 17 września 1951 roku - zanim wybudowała dom w Sopocie. W legitymacji Tymczasowej Ubezpieczalni Społecznej - wydanej w Gdyni 12 grudnia 1949 roku - czytamy, że była to ulica Świętojańska 73 m. 6.

Solidną, przedwojenną kamienicę w centrum miasta oszczędził czas. Żyją jeszcze starsze panie, pamiętające Fleszaro wą. Pewnego dnia udało mi się zajrzeć pod "6". Na trzecim piętrze trzypokojowe słoneczne mieszkanie, z balkonikiem od podwórza. Jasny drewniany parkiet, niewielka kuchnia.
- Kupiliśmy ten lokal od kogoś. W przedpokoju były deski. Zostały wymienione - opowiada sympatyczna właścicielka mieszkania. - Poza tym chyba niewiele się tu zmieniło.

Z Gdyni Fleszarowa przeniosła się do Sopotu na ulicę Abrahama. Mieszkała najpierw pod "czwórką", zanim wspólnie z mężem nie wybudowała domu przy Abrahama 11.

Wśród powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat była jed- na, długo niewznawiana - "Sen o morskiej potędze"

- Pisząc ten utwór adresowałam go do Polaków, którzy po tej wojnie otrzymali tak wielki pas wybrzeża. Przedmowę do "Snu o morskiej potędze" napisał człowiek bardzo zasłużony dla morskiej sprawy - Eugeniusz Kwiatkowski. Jeden ze współtwórców budowy Gdyni, nowoczesnego portu i miasta - mówiła pani Stanisława, gdy prowadziłam z nią rozmowę na antenie radia. Opowiadała też, że wydawnictwo chciało wznowić książkę, ale bez przedmowy Eugeniusza Kwiatkowskiego (był on na indeksie władz). Nie zgodziła się.

W filmie "Miasto z morza" oprócz takich gwiazd jak Małgorzata Foremniak zobaczymy Jakuba Strzeleckiego w roli Krzysztofa Grabienia, jego ukochaną Luckę zagra Julia Pietrucha, a Paweł Domagała - Wołodię. W postać inżyniera Tadeusza Wendy wcieli się Olgierd Łukaszewicz. Piotr Polk zagra Lebraca. Zdjęcia kręcone będą przez 45 dni.

Więcej o filmie, którego głównym bohaterem jest Gdynia, w jutrzejszym wydaniu magazynu "Trójmiasto".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki