28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Ze szkolnym gagatkiem na policję

  Ze szkolnym gagatkiem na policję

  Grzegorz Janowczyk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nawet na rok może trafić za kraty uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. za znieważenie w trakcie lekcji nauczycielki.
  W najlepszym razie jego rodzicom przyjdzie zapłacić grzywnę. Szkolnym gagatkiem zajęła się policja. - 18-letni młodzieniec przyszedł na lekcję z kolegą, który nie jest uczniem tej placówki - relacjonuje Renata Konopelska z chojnickiej policji. - Ani jeden, ani drugi nie zareagowali na żądania nauczycielki, by natychmiast opuścili klasę. Nastolatek puszczał głośno muzykę z telefonu komórkowego, tańczył i komentował to, co się działo na lekcji. Stwierdził, że jeśli będzie powtarzać rok, to już żaden nauczyciel nie przeprowadzi normalnie zajęć.

  Uczeń nie przebierając w słowach obrażał pedagogów, komentując swoje oceny z religii i plastyki. Nauczycielka poinformował o incydencie dyrektora szkoły. Ten nie miał wątpliwości, że trzeba pójść na policję.

  - W szkole zdarzają się trudne momenty, ale nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z takim zachowaniem - zapewnia Jan Semrau, dyrektor placówki. - To wyjątkowo wulgarny uczeń. W tym roku szkolnym opuścił ponad 200 godzin lekcyjnych bez usprawiedliwienia. Skreśliliśmy go za to z listy uczniów. Odwołał się do pomorskiego kuratora oświaty. Czekamy na jego decyzję.

  Ilu uczniów pożegnało się w woj. pomorskim ze swoimi szkołami za znieważanie i wulgarne zachowania wobec nauczycieli? Jerzy Wiśniewski, dyrektor Wydziału Diagnoz i Analiz Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Gdańsku, mówi o jednym takim przypadku w tym roku szkolnym.

  - Decyzję dyrektora szkoły o skreśleniu ucznia pomorski kurator oświaty uchylił, ponieważ była ona wydana z naruszeniem kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o systemie oświaty oraz statutu szkoły - wyjaśnia Wiśniewski i dodaje: - Nie prowadzimy ewidencji skreśleń z list uczniów z określeniem ich przyczyn, gdyż nie mamy takiego obowiązku.

  Po ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o systemie oświatowym nauczyciele są funkcjonariuszami publicznymi i przysługuje szczególna ochrona - zapisana w kodeksie karnym. Za znieważanie nauczyciela czy akty agresji wobec niego uczniowie, którzy mają przynajmniej 17 lat mogą stanąć przed sądem i trafić do więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo