Nieumyślna śmierć dziecka w Kartuzach

  Nieumyślna śmierć dziecka w Kartuzach

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do zarzutów nieudzielenia pomocy choremu dziecku, które wstępnie postawiła prokuratura lekarce z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne Kaszuby w Kartuzach oraz pielęgniarce oddziałowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Powiatowego w Kartuzach, doszedł kolejny.
  To nieumyślne spowodowanie śmierci sześciomiesięcznego Dawidka z Koloni. Zarzut pojawił się po opinii biegłego kardiologa z Centrum Zdrowia Dziecka, który stwierdził, że między śmiercią dziecka a nieudzieleniem mu pomocy istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

  Do tragicznej śmierci półrocznego chłopca doszło 4 marca tego roku. Matka udała się z nim do ośrodka NZOZ Centrum Medyczne Kaszuby w Kartuzach.
  Dziecko nie było zapisane do ośrodka, więc lekarka zaleciła, by matka podjechała do pobliskiego szpitala. Tam z kolei pielęgniarka odesłała ją do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie. Kobieta ruszyła więc do Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sierakowicach, gdzie mimo reanimacji chłopczyk zmarł.

  - Po otrzymaniu opinii kardiologa przesłuchaliśmy w ramach świadków trzech lekarzy z ośrodka w Sierakowicach i ze szpitala w Gdyni - twierdzi Marek Kopczyński, prokurator rejonowy w Kartuzach. - Naszym celem było prześledzenie przebiegu ciąży, opieki nad przyszłą matką oraz opieki nad dzieckiem po narodzinach.

  Już pod kątem nowych zarzutów prokurator przesłuchał obie podejrzane. Nie przyznały się do winy.
  Lekarka i pielęgniarka (specjalizacja - pediatria) odpowiedzą za to, że jako osoby - na których ciąży obowiązek opieki nad osobami znajdującymi się w niebezpieczeństwie utraty życia - poprzez swoje zaniechanie naraziły dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia, a w konsekwencji nieumyślnie spowodowały śmierć chłopca.

  Kara za taki czyn wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo