W porcie gdańskim sezon w pełni

  W porcie gdańskim sezon w pełni

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tegoroczny sezon turystyczny w porcie gdańskim minął półmetek. Dotychczas duże statki wycieczkowe zawijały do niego 24 razy. Co prawda zapowiedzianych było w sumie 40 zawinięć wycieczkowców, ale dwa zostały odwołane.
  Sezon zainaugurowało w Gdańsku wejście 14 maja statku "Albatros II", a zakończy - wpłynięcie 19 września wycieczkowca "Alexander von Humboldt". Statki pasażerskie obsługiwane są w porcie gdańskim przy nabrzeżach Oliwskim i Terminalu Promowego Westerplatte.

  Janusz Kasprowicz, rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA, przypomina, że wycieczkowce odwiedzające Gdańsk odbywają rejsy wokół Morza Bałtyckiego, trwające od tygodnia do kilkunastu dni. Trasy ich podróży są tak zaplanowane, aby płynęły nocami, a wchodziły do kolejnych portów rankami.

  Portem docelowym wycieczkowców jest zwykle Sankt Petersburg. Zawijają one także do Rygi, Tallina, Helsinek i Sztokholmu, a w ostatnich latach coraz częściej do polskich portów. Bliskość Gdyni i Gdańska powoduje, że wycieczkowce wpływają albo do jednego, albo do drugiego z tych portów. Ich pasażerowie zwiedzają Gdańsk i Malbork.

  Statki wycieczkowe pływające po Bałtyku mają długość od poniżej 100 do ponad 300 m. Na każdym z nich znajduje się od kilkuset do prawie 2000 pasażerów i członków załóg.


  Zawinięcia wycieczkowców  Liczba zawinięć statków wycieczkowych do portu gdańskiego

  2004 28
  2005 32
  2006 29
  2007 54
  2008 40 *

  * - zawinięcia planowane

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo