27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Wałęsa broni generała

  Wałęsa broni generała

  D. Janowski, M. Jałoszewski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nieoczekiwane zeznania Lecha Wałęsy w procesie Grudnia 70. Były prezydent twierdzi, że Stanisław Kociołek jest bardziej winny od Jaruzelskiego.
  Materiały podobne

  - Nie można rozliczać ręki, miecza. Trzeba raczej rozliczyć głowę i system - mówił Lech Wałęsa przed warszawskim sądem, w procesie o "sprawstwo kierownicze" masakry robotników Wybrzeża w Grudniu 1970 roku.

  Na ławie oskarżonych zasiadają: ówczesny szef MON gen. Wojciech Jaruzelski, wicepremier PRL Stanisław Kociołek, wiceszef MON gen. Tadeusz Tuczapski oraz trzej dowódcy jednostek wojska tłumiących robotnicze protesty. Nie przyznają się do winy. Odpowiadają z wolnej stopy. Grozi im nawet dożywocie. Proces trwa już 10 lat.
  Lech Wałęsa: Generał Jaruzelski miał mało do powiedzenia. Wtedy rządził pierwszy sekretarz partii

  85-letni Jaruzelski, tak jak i inni podsądni, nie musi stawiać się na rozprawy, choć wczoraj zrobił wyjątek. Ich nieobecność i tak nie ma wpływu na bieg procesu, bo zgadzają się na jego prowadzenie bez ich udziału. Jaruzelski wiele razy mówił, że postępowanie zakończy się z "powodów biologicznych". Procesowi towarzyszy małe zainteresowanie mediów - wyjątkiem była wczorajsza rozprawa.

  - Starałem się hamować tłum w 1970 roku. Gdy usłyszałem strzały, myślałem, że to ślepaki - mówił Lech Wałęsa.

  Wałęsa, który w 1970 r. był członkiem komitetu strajkowego gdańskiej stoczni, zeznał, że podczas demonstracji "udało mu się wejść" do komendy MO, by negocjować zwolnienie aresztowanych stoczniowców i nieatakowanie manifestantów.

  - Komendant obiecał to i prosił mnie, bym zapanował nad tłumem, co mi się udało - dodał Wałęsa. - Gdy wbrew obietnicom, MO zaatakowała jednak manifestantów, pod moim adresem padły okrzyki "zdrajca", a komendę obrzucono tysiącem kamieni.

  Opuścił wtedy komendę "przez okno", szczęśliwie unikając uderzenia kamieniami.

  - Koledzy byli przekonani, że zostałem zabity przez milicję - mówił były prezydent. - W pewnym momencie zrozumiałem, że nie ma żadnych szans na logiczne zakończenie tego, bo nie jesteśmy zorganizowani. Słabością strajku było to, że nie miał on jednego przywódcy, a władze robiły wszystko, by skłócić strajkujących, wśród nich byli agenci SB.

  Wałęsa przyznał, że podczas wydarzeń doszło do rozbijania sklepów przez - jak to określił - "prowokatorów, złodziejaszków". - Jednak nie robili tego stoczniowcy. Podczas takich wydarzeń zawsze jakieś grupy korzystają z okazji. Może właśnie dlatego władze blokowały wtedy wyjście stoczniowców na miasto.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fenomen Wałęsy

  sopocianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  Wałesa broni Jaruzelskiego, jak... Niepodległości.
  Polecam Anatolija Golicyna. Tam jest wytłumaczenie "fenomenu Wałęsy".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skandal

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Czy naprawdę jedyne co dziennikarze Dziennika Bałtyckiego potrafią wymyślić na określenie tych skandalicznych wypowiedzi Lecha Wałęsy to "nieoczekiwane"????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo