Święto borówki w Zubrzycy Górnej

  Święto borówki w Zubrzycy Górnej

  Małgorzata Targosz

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Bohaterką wczorajszego dnia w Zubrzycy Górnej (pow. nowotarski) była borówka. Ten mały, pyszny, ciemnogranatowy leśny owoc podbił bez reszty serca turystów. W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej już po raz szósty obchodzono "Święto Borówki".
  Impreza rozpoczęła się w samo południe otwarciem wystawy "Skarby babiogórskiego lasu".
  Na planszach pokazano i opisano m.in. poziomki, jeżyny, jarzębinę, czarny bez i oczywiście... borówki. Każdy mógł do woli raczyć się sokiem malinowym swojskiej roboty oraz plackiem z borówkami.

  Przybyli goście z wielkim zainteresowaniem obserwowali pokazy tradycyjnych orawskich prac domowych, gospodarczych i rzemieślniczych. Zobaczyli m.in. szatkowanie kapusty oraz deptanie jej
  w dębowych beczkach. Dowiedzieli się również jak drzeć pierze, lepić garnki z gliny, klepać kosę oraz młócić za pomocą cepa.

  - Najważniejsze, że pogoda się udała, przecież cały miniony tydzień padało - mówi zadowolona Katarzyna Fujak z Babiogórskiego Parku Narodowego, który obok Orawskiego Parku Etnograficznego, Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce i Nadleśnictwa Nowy Targ, był organizatorem tej imprezy.

  Wczoraj w Zubrzycy nie zabrakło również nas. W skansenie na turystów czekała terenowa redakcja dziennika "Polska - Gazeta Krakowska". Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie i pojawić się na pierwszej stronie okolicznościowego wydania naszej gazety i zabrać ją z sobą.

  Nasza terenowa redakcja razem z Babiogórskim Parkiem Narodowym rozdawała materiały promujące ekologiczny tryb życia, uroki parku oraz prawidłowe zachowanie wszystkich spacerujących po terenach znajdujących się pod prawną ochroną.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo