Targi w Gdańsku staną do konkursu

  Targi w Gdańsku staną do konkursu

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Po wielu miesiącach rozmów, zapadły uzgodnienia dotyczące wykorzystania Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku.
  W środę podpisane zostanie oficjalne porozumienie. Efekt: zbudowanie przystanku SKM Gdańsk Śródmieście oraz ogłoszenie międzynarodowego konkursu na architektoniczną koncepcję zagospodarowania wspomnianych targów.

  Podpisanie porozumienia zapowiadano już półtora roku temu. Ostatecznie miało ono być gotowe już w grudniu ubiegłego roku, tak długo bowiem trwały rozmowy administracji miasta z PKP. Gdańsk ostrzegał nawet, że ogłosi konkurs bez uzgodnień z PKP odnośnie czerpania wspólnych korzyści z wykorzystania kolejowego terenu.

  Porozumienie dotyczyć będzie głównie przedłużenia torów Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście do wiaduktu ulicznego na alei Armii Krajowej. Pod ulicą, po której jeżdżą tramwaje, ma powstać przystanek SKM, połączony schodami z komunikacją tramwajową. Otwory na zejścia już istnieją; wykonano je kilkanaście lat temu, podczas budowy wiaduktu nad torami.

  Długo trwały też uzgodnienia dotyczące przykrycia wąwozu z torami płytą, między Huciskiem i al. Armii Krajowej.

  Pojutrze porozumienie podpiszą reprezentanci miasta Gdańsk, samorządu województwa oraz PKP SA i spółek Polskie Linie Kolejowe i Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, a także Ministerstwa Infrastruktury.
  Potem zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku. Miał dotyczyć także Targu Węglowego. Na to trzeba jednak jeszcze poczekać. - Wciąż nie uregulowano sprawy własności budynku LOT-u - informuje Barbara Szczerbowska, kierownik Referatu Planów i Marketingu Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  Niewykluczone, że ogłoszenie o konkursie ukaże się jeszcze w bieżącym tygodniu.

  Plany zabudowy z długą historią


  W 2000 roku władze Gdańska podpisały list intencyjny z firmą ING w sprawie przygotowania realizacji inwestycji wielofunkcyjnego projektu urbanistycznego na terenie Targu Siennego i Rakowego. W 2001 r. dołączyła do gremium spółka PKP. Niestety, list intencyjny skończył się na... intencjach.
  Zainteresowanie międzynarodowych korporacji inwestycyjnych było jednak olbrzymie. Dlatego władze Gdańska postanowiły najpierw ogłosić konkurs dla przyszłych architektów, czyli studentów. Rozstrzygnięto go w 2006 roku.
  Po ogłoszeniu wyników miasto nie przerywało dążeń do ogłoszenia konkursu dla doświadczonych twórców. Wreszcie jest szansa na zrealizowanie tego zamierzenia.

  SKM Gdańsk Śródmieście


  Zamiar budowy przystanku SKM Gdańsk Śródmieście liczy już ponad 30 lat. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia będzie miało duże znaczenie dla przyszłego zagospodarowania Targu Rakowego i Targu Siennego. Na tych terenach może powstać około 200 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej dla różnych usług. Przykrycie płytą wykopu, w którym obecnie biegną tory, jest konieczne, żeby obszar między ul. 3 Maja, Kartuską i Rogaczewskiego nie stał się "zatorzem" - czyli nie został odcięty od Głównego Miasta. Po zbudowaniu przystanku SKM Gdańsk Śródmieście zmniejszy się tłok na dworcu PKP Gdańsk Główny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo