Nie stój w korku, omiń Egiertowo

  Nie stój w korku, omiń Egiertowo

  Alicja Zielińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kierowcy, korzystający z drogi krajowej na trasie Egiertowo- Kłobuczyno, muszą się uzbroić w cierpliwość. Jeszcze kilka tygodni potrwa remont tego odcinka krajowej "20". Modernizacja trwa od 28 kwietnia, a zakończy się 23 sierpnia.
  Drogowcy cieszą się, że wszystko idzie zgodnie z planem, tymczasem kierowcy mają już dość stania w tworzących się na tym odcinku korkach. Powstają one głównie w weekendy.

  Jedni kierowcy, oczekując na zielone światło lub skinienie ręki drogowca, głośno puszczają muzykę, drudzy zatapiają się w lekturę gazet lub drzemią. Jest jednak grupa i takich, którzy przez swoją niecierpliwość i brak wyobraźni stwarzają zagrożenie.

  Znudzeni długim staniem w korku nagle ruszają z piskiem opon i lewym pasem pędzą przed siebie. Po chwili stojący w ogonku kierowcy wpuszczają delikwenta między siebie, bo inaczej zderzyłby się z autem nadjeżdżającym z przeciwka.

  - Każdy na pewno z przyjemnością będzie jechał tą drogą po remoncie - mówi kierowca Andrzej Chwistecki. - Ale teraz to prawdziwy horror. Przejechanie 11 kilometrów, na których trwają prace, zajęło mi 40 minut! Jechałem z Gdańska i uważam, że na wylocie z miasta powinny stać tablice informacyjne, zalecające inną trasę do Kościerzyny.

  - Może podróż byłaby dłuższa, ale przynajmniej nie tak nerwowa. Na remontowanym odcinku powinna być kontrola drogowa. Są kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów.

  Na remontowanym odcinku drogowcy ustawili znaki ograniczające prędkość do 50 km na godzinę. Są też punkty ze światłami, a pracownicy firmy Skanska w miarę potrzeby również regulują płynność ruchu.

  - Ograniczenie prędkości do 50 km jest w tym przypadku wystarczające i przez większość kierowców akceptowane - stwierdza Piotr Michalski, rzecznik prasowy Gdańskiej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  - Większe ograniczenie nie byłoby przestrzegane. Prace mają zakończyć się do 23 sierpnia. Wszystko idzie zgodnie z planem, szybko i bez żadnych przeszkód, więc cierpliwości i rozwagi potrzeba jeszcze na kilka tygodni.
  Zmodernizowana "dwudziestka" będzie miała nowe i szersze pobocza, nową nawierzchnię.

  - Wykonane też zostały odcinki tzw. dróg zbiorowych, zlikwidowano miejsca kolizyjne, niebezpieczne wjazdy. Taki wjazd zlikwidowany zostanie m.in. w miejscowości Drozdowo. Do tej pory usytuowany był na zakręcie.
  - Jeśli do jednej miejscowości było więcej zjazdów, remontujemy ten najbezpieczniejszy - wyjaśnia Wiesław Repiński z GDDKiA, rejon w Kościerzynie.

  Dalszą modernizację krajowej "dwudziestki" gdańska dyrekcja dróg planuje też w przyszłym roku, na odcinku od Kłobuczyna do Kościerzyny.


  21,5 mln

  złotych - tyle kosztuje remont i modernizacja ok. 11 km odcinka drogi nr 20

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo