25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Już teraz pomyśl o wakacjach dziecka

  Już teraz pomyśl o wakacjach dziecka

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  MOPS organizuje letni wypoczynek dla maluchów. Dowiedz się, czy twoja rodzina ma szansę starać się o dofinansowanie. Na pytania odpowiada Cezary Horewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni
  Jaka jest w tym roku oferta MOPS jeśli chodzi o letni wypoczynek dzieci?
  Organizujemy w tym roku wypoczynek dla 300 dzieci z rodzin objętych naszą pomocą. Kolonie w Lidzbarku Welskim (180 km od Warszawy, w pobliżu historycznego Grunwaldu) przeznaczone są dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Zostaną zorganizowane trzy turnusy: 6-19 lipca, 19 lipca- 1 sierpnia, 1-14 sierpnia. Na maluchy czeka mnóstwo atrakcji - wycieczka do Ostródy - z rejsem po kanale elbląsko-ostródzkim, wycieczka do zamku w Nidzicy, piesze wyprawy po Welskim Parku Krajobrazowym oraz zajęcia rekreacyjno-wychowawcze, zawody sportowe, gry i zabawy. Kolonie są finansowane ze środków własnych gminy.
  Ponadto dziesięcioro dzieci z Gdyni, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, pojedzie na kolonie do Przywidza, których organizatorem jest pomorski kurator oświaty w ramach akcji zapewniania wypoczynku letniego dzieci z najuboższych rodzin województwa pomorskiego. Liczba miejsc na kolonie jest ograniczona, jednak można także wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie kolonii organizowanych we własnym zakresie.
  Kto może się starać o dofinansowanie takiego wypoczynku?
  Zasady ściśle określają przepisy ustawy o pomocy społecznej. Przede wszystkim należy spełniać kryteria: dochód rodziny nie powinien przekraczać 351 zł netto na osobę w rodzinie - w szczególnych przypadkach o dofinansowanie mogą się ubiegać rodziny, których dochód przekracza to kryterium. Należy pamiętać, że do dochodu wliczane są wszystkie świadczenia o charakterze stałym, np. dodatek mieszkaniowy, zasiłki i dodatki pielęgnacyjne, świadczenia rodzinne itp. Ponadto pomoc przysługuje w pierwszej kolejności rodzinom, w których oprócz ubóstwa występuje m.in.: sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego. Informacje można uzyskać pod nr. tel. 058 782 01 20, 782 01 21.
  Czy ośrodek dysponuje ofertą dla osób starszych, które czują się samotne?
  Osoby, które są na rencie lub emeryturze czują się samotne, a chciałyby aktywnie spędzać czas, zapraszamy do działających w strukturach MOPS dziennych domów pomocy społecznej. Domy prowadzą dla swoich podopiecznych - osób starszych i niepełnosprawnych - terapię zajęciową, muzykoterapię, różne kółka zainteresowań (np. plastyczne, krawieckie, teatralne, ogrodnicze), zapewniają całodzienne wyżywienie, opiekę lekarską bądź pielęgniarską, opiekę socjalną, rehabilitację i wiele innych form aktywności. Podopieczni wspólnie oglądają telewizję i filmy, czytają książki i codzienną prasę, wychodzą razem do teatru, do kina, do muzeum itp. Osoby zainteresowane uczęszczaniem do tych placówek mogą uzyskać skierowanie z dzielnicowego ośrodka pomocy społecznej lub zgłosić się bezpośrednio do placówki: Dzienny Dom Pomocy Społecznej, ul. Fredry 3, tel. 058 661 65 26, lub Dzienny Dom Pomocy Społecznej, ul. Maczka 1, tel. 058 622 24 24.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo