Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Nabór do Narodowych Sił Rezerwowych w lipcu

Kazimierz Netka
M. Chalupka
Poważne zmiany szykują się w Polskich Siłach Zbrojnych. Już w lipcu ma się rozpocząć nabór do Narodowych Sił Rezerwowych. W szeregi tej formacji będą mogli wstępować nawet ci, którzy nie mają wojskowego przeszkolenia. Ma być ona wykorzystywana do działań w sytuacjach kryzysowych, np. powodzi, która obecnie pustoszy południe kraju.

- W tym roku do Narodowych Sił Rezerwowych zostanie przyjętych w całym kraju około 10 tysięcy osób - mówi ppłk Sławomir Grześkowiak, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. - Na początku w NSR jest miejsce tylko dla żołnierzy rezerwy. Jednak w przyszłym roku będą się mogli starać o wstąpienie do tej formacji także ci, którzy nie mają wojskowego przeszkolenia. Najpierw jednak muszą odbyć tzw. służbę przygotowawczą.

Żołnierze NSR będą pełnić służbę w jednostkach wojskowych - kilka razy w ciągu roku wzywani mają być na przeszkolenia, ale nie dłużej niż łącznie 30 dni. Za każdy dzień ćwiczeń żołnierz tej służby otrzyma 70 złotych. Gdyby okazało się, że zarobek w jego zakładzie pracy jest wyższy, dostanie wyrównanie. Służba w NSR będzie pełniona po podpisaniu kontraktu. W tym czasie nie można żołnierza zwolnić z pracy w jego cywilnym zakładzie, chyba że z powodów dyscyplinarnych lub redukcji grupowych.

Ta formacja może być atrakcyjna dla bezrobotnych, których nie brakuje także na Pomorzu. Otrzymają oni bowiem zapłatę oraz inne świadczenia przysługujące w wojsku - np. wyżywienie, zakwaterowanie na czas ćwiczeń czy prawo do zwrotu kosztów dojazdów.

Żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych będą mogli nawet wyjeżdżać na zagraniczne misje wojskowe - oczywiście na ochotnika. Pobyt na misji ma oznaczać wyższe zarobki. Do NSR będą przyjmowani mężczyźni i kobiety. W Pomorskiem najwięcej miejsc dla ochotników jest w Marynarce Wojennej RP , około 600.
NSR mają się jednak sprawdzić przede wszystkim nie na wojnie, zagranicznej misji, ale w czasie pokoju.

Mają reagować na sytuacje kryzysowe - w czasie klęsk żywiołowych czy katastrof. Kto wstąpi do NSR musi się więc liczyć z tym, że może zostać wezwany do natychmiastowego stawienia się w jednostce w razie potrzeby np. ratowania ludzi podczas powodzi, konieczności zapobiegania katastrofom ekologicznym (np. ochrony plaż przed plamą oleju dryfującą po Bałtyku), udziału w działaniach antyterrorystycznych, w poszukiwaniach zaginionych czy nawet rozminowywaniu. Wojskowi nie ukrywają więc, że to służba dla osób, które chcą i lubią się poświęcać dla innych, rezygnując tym samym z własnych wygód.

Kandydat do przyjęcia obowiązków w ramach NSR powinien spełniać ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej: posiadać polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Więcej wiadomości na temat NSR można znaleźć na: www.wszwgdansk.mil.pl oraz www.mon.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki