Skażona woda w wodociągu w Chmielnie

  Skażona woda w wodociągu w Chmielnie

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańców Chmielna niepokoją lakoniczne ogłoszenia wójta Zbigniewa Roszkowskiego, rozwieszone na drzwiach sklepów i płotach, że woda z wodociągu gminnego "nie może być spożywana bez uprzedniego przegotowania". Zarządzenie obowiązuje od 11 lipca do... odwołania.
  - Od niemal dwóch tygodni w Chmielnie nie można pić wody bez przegotowania. I nie można się dowiedzieć, z jakiego powodu - skarży się na brak informacji nasza czytelniczka. - Podobno w wodzie wykryto paciorkowca i dlatego jest chlorowana, ale czy taką wodą można umyć zęby, owoce, warzywa?

  Helena Stachowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach uspokaja, że problem wody w Chmielnie został już rozwiązany.


  - W ubiegłym tygodniu wykonywane było rutynowe badanie wody z gminnego wodociągu - wyjaśnia. - Okazało się, że w wodzie występują paciorkowce, czyli chorobotwórcze bakterie. Natychmiast nakazaliśmy władzom gminy wydanie komunikatu, że woda nadaje się do spożycia po gotowaniu.

  - W ubiegły piątek o godz. 18 został zainstalowany chlorator. Jest to bezpieczna dawka pitna, więc można korzystać z tej wody do picia, mycia owoców, do celów higienicznych.

  Skażenie paciorkowcami dotyczyło wyłącznie wody z wodociągu w Chmielnie. Korzysta z niego ok. 1500 mieszkańców. Pozostali są podłączeni do ujęcia w Borzestowskiej Hucie. - Szukaliśmy źródła skażenia - przyznaje Zygmunt Wenta z Urzędu Gminy w Chmielnie. - Woda pobrana z ujęcia wody nie wykazała obecności bakterii. Pojawiły się one w sieci, prawdopodobnie w zbiorniku retencyjnym. We wtorek pobrano kolejne próbki do badania. Ich wyniki poznamy jutro.

  Paciorkowce są dla człowieka bakteriami chorobotwórczymi. Wywołują przede wszystkim biegunki. - Sytuacja została opanowana w ciągu jednego dnia, nie było powodów do paniki - dodaje Helena Stachowicz. - W takich przypadkach należy stosować się do zaleceń i gotować wodę przed spożyciem. Woda chlorowana nadaje się do picia bez gotowania.

  Wójt zarządzenia jednak nie odwołał. - Czekamy na wyniki badań i dopiero wtedy odwołamy to zarządzenie - wyjaśnia Zygmunt Wenta.

  Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu suche krany mieli mieszkańcy Trąbek Małych i sześciu innych wsi w powiecie gdańskim. W wodzie wykryto bakterie coli. Przyczyną skażenia było prawdopodobnie przyłączenie do wodociągu nowego domu. Przez tydzień płukano i dezynfekowano sieć. Wodę do wsi dostarczano beczkowozami.

  Przypadki skażenia wody były też w Miastku. We wsi Tursko dobrej wody nie było przez ponad dwa lata. Studnia została skażona azotanami. Ludzie pili wodę z beczek, a ta z kranów mogła służyć jedynie do czynności gospodarczych. Teraz wybudowano nowy wodociąg. Natomiast w Kawczu ujęcie wody zostało skażone kałowymi bakteriami coli z powodu rozszczelnienia poniemieckiej studni. Z problemem udało się uporać w ciągu trzech tygodni.

  (PIC, MATEO)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo