Bez zmian w biegu historii

  Bez zmian w biegu historii

  Wojtek Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dobiegają końca badania archeologiczne na człuchowskim zamku krzyżackim. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego w piątek zakończą wykopaliska, a do końca miesiąca zabezpieczą odkryte relikty architektury i zasypią wykopy.
  Jak mówią, nie znaleźli niczego, co zmieniłoby obraz historii, ale ziemia wokół XIV-wiecznego zamku kryła wiele ciekawych zabytków.

  Naukowcy z UW pracują w Człuchowie od początku kwietnia. To pierwsze poważne badania na zamku od 37 lat. W sumie założono sześć wykopów - jeden na dziedzińcu, a pozostałe na przedbramiu i w międzymurzu zamku wysokiego.

  W wykopie na dziedzińcu odkryto pozostałości krużganków i zabudowań, które niegdyś otaczały dziedziniec. W wykopach zlokalizowanych na przedbramiu odsłonięto dobrze zachowany fragment bruku, zapewne średniowiecznego, który stanowił dojazd do zamku, oraz pozostałości murów i fundamentów bram, które prowadziły do zamku.


  W ostatnich tygodniach warszawskim archeologom udało się znaleźć w ziemi również wiele zabytków ruchomych - bardzo powiększył się dzięki temu zbiór naczyń i kafli ceramicznych. Odnaleziono również kilkanaście grotów do bełtów do kusz, kilka kamiennych i żelaznych kul oraz fragmentów uzbrojenia.

  Znaleziska te związane są najprawdopodobniej ze średniowiecznymi walkami o zamek. Poza tym odkryto wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak grzebienie, noże lub klucze. Studenci z UW nie natknęli się na ludzkie szczątki.

  - Wszystkie znaleziska świadczą o bogatej historii człuchowskiego zamku i po opracowaniu przyniosą wiele cennych informacji o życiu jego dawnych mieszkańców - mówi Maciej Kurdwanowski, jeden z archeologów prowadzących badania.

  Po remoncie i konserwacji m.in. brukowa droga i fundamenty bram zostaną odsłonięte i będą stanowić atrakcję turystyczną. Przypomnijmy, że badania są prowadzone w związku z planowaną restauracją zamku i udostępnieniem go turystom. Władzom miasta marzy się, aby nastąpiło to już w przyszłym roku. Znaleziska z wykopalisk w przyszłości będzie można oglądać w muzeach w Człuchowie i Lęborku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo