Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez zmian w biegu historii

Wojtek Piepiorka
Archeolodzy do końca miesiąca zasypią ponownie odkryte do pracy fragmenty murów
Archeolodzy do końca miesiąca zasypią ponownie odkryte do pracy fragmenty murów Fot. Wojtek Piepiorka
Dobiegają końca badania archeologiczne na człuchowskim zamku krzyżackim. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego w piątek zakończą wykopaliska, a do końca miesiąca zabezpieczą odkryte relikty architektury i zasypią wykopy.

Jak mówią, nie znaleźli niczego, co zmieniłoby obraz historii, ale ziemia wokół XIV-wiecznego zamku kryła wiele ciekawych zabytków.

Naukowcy z UW pracują w Człuchowie od początku kwietnia. To pierwsze poważne badania na zamku od 37 lat. W sumie założono sześć wykopów - jeden na dziedzińcu, a pozostałe na przedbramiu i w międzymurzu zamku wysokiego.

W wykopie na dziedzińcu odkryto pozostałości krużganków i zabudowań, które niegdyś otaczały dziedziniec. W wykopach zlokalizowanych na przedbramiu odsłonięto dobrze zachowany fragment bruku, zapewne średniowiecznego, który stanowił dojazd do zamku, oraz pozostałości murów i fundamentów bram, które prowadziły do zamku.

W ostatnich tygodniach warszawskim archeologom udało się znaleźć w ziemi również wiele zabytków ruchomych - bardzo powiększył się dzięki temu zbiór naczyń i kafli ceramicznych. Odnaleziono również kilkanaście grotów do bełtów do kusz, kilka kamiennych i żelaznych kul oraz fragmentów uzbrojenia.

Znaleziska te związane są najprawdopodobniej ze średniowiecznymi walkami o zamek. Poza tym odkryto wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak grzebienie, noże lub klucze. Studenci z UW nie natknęli się na ludzkie szczątki.

- Wszystkie znaleziska świadczą o bogatej historii człuchowskiego zamku i po opracowaniu przyniosą wiele cennych informacji o życiu jego dawnych mieszkańców - mówi Maciej Kurdwanowski, jeden z archeologów prowadzących badania.

Po remoncie i konserwacji m.in. brukowa droga i fundamenty bram zostaną odsłonięte i będą stanowić atrakcję turystyczną. Przypomnijmy, że badania są prowadzone w związku z planowaną restauracją zamku i udostępnieniem go turystom. Władzom miasta marzy się, aby nastąpiło to już w przyszłym roku. Znaleziska z wykopalisk w przyszłości będzie można oglądać w muzeach w Człuchowie i Lęborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki