Polecamy
  TOP OF THE TOP Sopot Festival 2018

  Gwiazdy i wzruszające momenty na festiwalu w Sopocie

  Rozwiń
  Rozpoczęła się renowacja fasady gmachu PG

  Rozpoczęła się renowacja fasady gmachu PG

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Z daleka fasada wygląda ładnie, ale z bliska widać, jak poważnie jest zniszczona - przyznaje dr Krzysztof Szarejko, architekt z Politechniki Gdańskiej. Wczoraj rozpoczęła się renowacja, pochodzącej z 1904 roku, fasady uczelni.
  Wystarczy wymienić pamiętające II wojnę światową ślady po kulach na piersiach miedzianych herosów, osady na głowach rzeźb, grubą warstwę glonów, która przykrywa parapety, ginące złocenia czy puste miejsca po pięciu spośród sześciu lwich masek. Najpoważniejsze zniszczenia, ze względu na kruchość i podatność piaskowca na pękanie, dotknęły kamienne fragmenty. - Prace są niezbędne. Pojawiło się bowiem ryzyko, iż naruszone kamienne oraz metalowe elementy mogą po prostu runąć - przyznaje Szarejko. - Poza tym zanieczyszczenie ptasimi odchodami dokonało wielu zniszczeń, a naprawy, których dokonano po wojnie, nie były zbyt dokładne.

  Konserwatorzy rozpoczęli pracę od frontowego tzw. ryzalitu trójdzielnego wraz z portykiem. Cóż takiego kryje się pod tą nazwą?

  - Ryzalit to pionowy występ w murze - tłumaczy dr Szarejko. - W przypadku politechniki jest nim środkowa, wysunięta do przodu część elewacji gmachu głównego. Z kolei portyk to główne, wysunięte i zadaszone wejście z ozdobnymi elementami.

  Powierzchnia politechnicznego ryzalitu to 1075 m kw. Łącznie renowacji zostaną poddane 32 metry bieżące elewacji. W ramach prac przywrócone zostaną m.in. zrekonstruowane maski lwów. - W fasadzie jest też wiele ubytków cegieł i trzeba będzie je uzupełnić - dodaje Szarejko.

  Gmach główny PG, który znajduje się w rejestrze zabytków, został oddany do użytku w 1904 r. Przez 60 powojennych lat elewacji nie poddano kompleksowym naprawom. Prace, mające na celu rewitalizację gmachu, rozpoczęto dopiero w 1998 r. Pierwszy etap działań zakończył się za kadencji 2003-2008. W 2005 r. politechnika w konkursie generalnego konserwatora zabytków otrzymała tytuł "Zabytek Zadbany".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo