Znikająca w Rowach plaża odstrasza wczasowiczów

  Znikająca w Rowach plaża odstrasza wczasowiczów

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nadmorskie Rowy mają problemy z plażą, a dokładniej z jej brakiem. Ostatnie silne wiatry doprowadziły do tego, że większość brzegu została dosłownie wypłukana.
  Najgorsze jest to, że miasteczko traci w ten sposób turystów, którzy nie mając gdzie wypoczywać, wyjeżdżają. Urzędnicy z Urzędu Morskiego w Słupsku, którzy odpowiadają za utrzymanie brzegu morskiego, są bezradni. Nie mają na ten cel pieniędzy.

  Rowy to niewielka nadmorska miejscowość. Poza sezonem letnim mieszka tutaj zaledwie kilkaset osób. W wakacje jednak Rowy zamieniają się w nadmorskie miasteczko licznie odwiedzane przez wczasowiczów.
  Jednym z głównym atutów wypoczynku jest właśnie szeroka i piaszczysta plaża. Problem w tym, że od kilku lat jest ona sukcesywnie zabierana przez morze. Stopniowo zasypywane jest również dno niewielkiego portu.

  - Traci na tym całe nasze miasteczko - mówi Jadwiga Fudala, sołtys Rowów. - Problem pojawia się już od kilkunastu lat. Jeżeli teraz nic z tym nie zrobimy, to za trzy lata zamiast centrum miasta będzie jedna wielka woda.

  Przedstawiciele Urzędu Morskiego w Słupsku, któremu podlega brzeg morski i port w Rowach, bezradnie rozkładają ręce.

  - Faktycznie, zachodnia plaża w Rowach nie jest wpisana na listę miejsc, które należy sztucznie zasilać piaskiem - mówi Jerzy Wiśniewski, wicedyrektor do spraw technicznych w Urzędzie Morskim w Słupsku. - Takich miejscowości jest na całym wybrzeżu więcej. Należałoby zmienić całą ustawę o ochronę brzegu morskiego. Problem jednak w tym, że nie mamy na ten cel pieniędzy.

  Urzędników z gminy Ustka, której podlegają Rowy, takie wytłumaczenie nie przekonuje. Już poprosili o pomoc lokalnych parlamentarzystów. Wysyłane są też pisma do Ministerstwa Gospodarki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo