Trudno żegnać wielkiego człowieka i przyjaciela

  Trudno żegnać wielkiego człowieka i przyjaciela

  Marek Edelman

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cóż oryginalnego i niebanalnego można powiedzieć nad grobem takiego człowieka, jakim był Bronisław Geremek? Każde słowo wydaje się zbyt trywialne, dziwnie brzmi - Marek Edelman nie myślał, że przyjdzie mu przemówić nad grobem prof. Geremka
  Jest mi tym trudniej mówić o Bronisławie Geremku, bo znaliśmy się tak wiele lat. Długie rozmowy i spotkania powodują, że straciłem dystans. Ale może tak jest nawet lepiej.

  Polska nie zasługuje na kogoś takiego jak On

  Jedno wiem na pewno - Profesor Bronisław Geremek reprezentował odchodzącą już klasę polityczną w starym, dobrym stylu. Zresztą, w Polsce nie tylko gwałtownie wymierają ludzie tej klasy politycznej. O wiele niebezpieczniejsze jest to, że cała ta klasa polityczna zaginęła gdzieś bezpowrotnie.

  Mam przykre spostrzeżenie, że zasługi Profesora jako polityka, przedstawiciela Polski w świecie, negocjatora i historyka bardziej doceniane są poza granicami niż w kraju. Widać to było od dawna gołym okiem. W mediach albo w wypowiedziach kolejnych mężów stanu.

  Dlatego powiem w pełni świadom wagi tych słów, że Polska nie zasługuje na kogoś takiego jak On. Człowiek światowego formatu, Europejczyk, położył ogromne zasługi dla integracji europejskiej i integracji Polską z Unią Europejską. Szkoda, że swoich obrońców znajdował głównie poza granicami.

  Szkoda, że zacznie być doceniany dopiero po śmierci. Ale być może taki jest właśnie los wielkich tego świata. Bez względu na czasy, w jakich przyszło im żyć.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo