Spotkania z Kulturą Żydowską

  Spotkania z Kulturą Żydowską

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rozpoczęte przez sopocki Teatr Atelier Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską weszły, gdyby zastosować terminologię księżycową, w fazę Gebirtig. Trwa bowiem recital pieśni Mordechaja Gebirtiga, barda krakowskiego Kazimierza, zastrzelonego w getcie w 1942 r.
  Do jego twórczości bard z sopockiego Atelier, Andre Ochodlo, przymierzał się wielokrotnie, ale właśnie teraz jakby dojrzał w pełni do przekazania go w postaci pełnego recitalu. Dobrał sobie międzynarodową kapelę The Jazzish Klezmer Company, złożoną z instrumentalistów z Polski, Niemiec, Białorusi i Rosji, stanowiącą wartość samą w sobie. Zestawienie tych trzech znakomitości (Gebirtig, Ochodlo, JKC) plasuje recital na najważniejszym miejscu tegorocznych spotkań. A przecież oprócz nich Atelier proponuje wiele innych atrakcji.

  Poniedziałek to dwa wykłady: o muzyce w getcie w czeskim Teresinie i o dziejach Żydów na Słowacji. Niestety, zaplanowany po wykładzie koncert młodych lubelskich muzyków zwących się Di Kuzine został odwołany.
  Od wtorku do czwartku coś specjalnego: warsztaty jidyszkajt (język Żydów aszkenazyjskich, literatura jidysz, alfabet hebrajski, podstawowe pojęcia, podstawy gramatyki, a także popularne piosenki jidysz). Wtorek zakończy koncert węgierskiej kapeli Di Naye Kapelye, co się tłumaczy jako Nowy Zespół. Stara się też na nowo odczytywać muzykę klezmerską, wiążąc ją z rytmami węgierskimi, romskimi i południowosłowiańskimi; gra muzykę do tańca (ale nie do różańca) chociaż nadającą się i do świętowania, i wspominania….

  We środę i czwartek ponadto wstrząsająca wideowystawa Krystyny Piotrowskiej "Dokument podróży" - o uczuciach ok. 15 tysięcy ludzi, którzy w marcu 1968 otrzymali "bilet w jedną stronę" zamiast paszportu, aby już więcej nie wracali do PRL-u. Były to więc dokumenty ekspatriacji wręczone przeważnie młodym ludziom o żydowskich korzeniach. Jak to przeżyli będzie można zobaczyć, usłyszeć. Czwartek zakończy koncert polskiej grupy Jascha Lieberman Trio: Jascha Lieberman - skrzypce i altówka, Paweł Iwan - akordeon, Grzegorz Bąk - kontrabas.

  Spotkania potrwają do przyszłej niedzieli. Przed zamknięciem jeszcze koncert Andre Ochodlo "Shalom Live" z The Klezmer Company, z udziałem dwóch muzyków JKC: perkusisty Aleksandra Zingera z Moskwy i akordeonisty Szuwałowa z Mińska, też zresztą Aleksandra. I jeszcze warsztaty plastyczne poprowadzone przez Annę Molgę. Uff! Dużo tego. W różnych formatach. Od pierwszych kroków po nieopisaną doskonałość, spotkania uczniów i mistrzów.


  Program spotkań  Warsztaty
  - Tańca izraelskiego - gdańskiej wspólnoty Betlejem, sobota-niedziela, g. 16.00, wstęp wolny
  - Warsztaty jidyszkajt - Julia i Urszula Makosz, Przemysław Piekarski, wtorek-czwartek, g. 17.00, wstęp wolny

  Wykłady, wystawy
  - "Muzyka w getcie w Teresinie", "Żydzi na Słowacji w przeszłosci i współcześnie", poniedziałek, g. 17.00 i 19.00, wstęp wolny
  - "Dokument podróży" Teresy Piotrowskiej, w środę wystawa czynna od rana, oficjalne otwarcie i spotkanie z autorką o g. 19.30, w czwartek wystawę można oglądać aż do koncertu Jasha Liebermann Trio, wstęp wolny

  Koncerty
  - "Gebirtig" - Andre Ochodlo i The Jazzish Klezmer Company, piątek-niedziela, g. 19.30, bilety: 30 zł
  - Die Naye Kapele - wtorek, g. 19.30, bilety: 35 zł
  - Jasha Liebermann Trio - czwartek, g. 19.30, bilety: 35 zł

  Sopot, Teatr Atelier, al. Mamuszki 2 (obok Grand Hotelu).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo