Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark św. Dominika zaczyna się już za tydzień

Katarzyna Szcześniak
Przed nami trzy tygodnie handlu i dobrej zabawy
Przed nami trzy tygodnie handlu i dobrej zabawy Fot. Adam Warżawa
Liczący sobie 748 lat Jarmark św. Dominika rozpocznie się 26 lipca w Gdańsku. Na trzy tygodnie ulice Głównego Miasta wypełnią się stoiskami handlowymi, kramami z pamiątkami i targami staroci. W ubiegłym roku w ciągu trzech tygodni targi odwiedziło 8,5 miliona osób. Jak będzie tym razem?

Organizatorzy liczą na to, że bogaty program przyciągnie ich jeszcze więcej. A co nas czeka w tym roku?

- Jarmark tradycyjnie zacznie się paradą, w której oprócz gdańskich alegorii ze Złotej Bramy, Neptuna i patrona kupców Hermesa weźmie udział święty Jerzy ze smokiem, Archanioł Michał z obrazu Memlinga z diabłem i aniołem oraz postaci sławnych gdańszczan - Jan Heweliusz, Artur Schopenhauer, Lech Wałęsa czy Günter Grass - opowiada Elwira Twardowska, reżyserka i scenarzystka spektaklu. - A na scenie na Targu Węglowym prezydent Gdańska przekaże kupcom klucze do miasta.

Gwiazdami koncertu otwierającego jarmark będą Stachursky i Bielizna, a 16 sierpnia na jego zakończenie na scenie na Ołowiance zaśpiewają Doda i Kobiety.

Nowością jest Muzyczna Altana przy Ratuszu Głównego Miasta, gdzie będą odbywać się koncerty muzyki poważnej, a także opowiadane będą ballady i baśnie dla dzieci i dorosłych, oraz projekt "Blisko Herberta", uświetniający obchody Roku Zbigniewa Herberta.

Żeby przypomnieć, że Gdańsk był kiedyś "największym spichlerzem Europy" Zielona Brama, Ratusz Głównego Miasta i Złota Brama na jeden dzień ( 11 sierpnia) zostaną pokryte instalacją wykonaną z ziaren pszenicy.

- Będzie to projekt "Cieniem są dni nasze" artystki Ewy Kobylarz - opowiada Joanna Czauderna-Szreter, autorka programu jarmarku. - Instalacja ma nam przypomnieć o dawnej świetności Gdańska.

Tradycyjnie swój udział w jarmarku mają dominikanie. To przecież ich patron - św. Dominik - jest duchowym ojcem jarmarku. - Dla tych, którzy będą chcieli uciec od gwaru i szaleństwa handlowania, mamy festiwal "Dusza Jarmarku" - tłumaczy o. Jacek Krzysztofowicz, przeor klasztoru Dominikanów.

- Będzie można zwiedzać zakamarki kościoła św. Mikołaja, a 2 i 9 sierpnia będzie można wejść tam także nocą. 3 sierpnia odbędzie się morski odpust św. Dominika i uroczysta procesja ulicami miasta. Zapraszamy też na "Kino pod niebem", które tym razem będzie wyświetlać filmy pod hasłem "Bajki o ludziach".

A tych, którzy najbardziej lubią to, co już znają, znowu czeka Święto Chleba (10 sierpnia), Chrzest Drukarza (16 sierpnia) i konkursy "Myśl na trzy" , czyli III Mistrzostwa Papier-Kamień-Nożyce (1 sierpnia), "Uwaga miny", czyli Festiwal Min, Grymasów i Krzywienia się (8 sierpnia), "Patataj, patataj, patataj" - III Festiwal Naśladowania Dźwięków Świata (15 sierpnia) i V Międzynarodowy Festiwal Gry na Instrumentach Unikatowych i Byle Czym (3 sierpnia).

Na placu Kobzdeja staną znowu rzeźby kogutów - symbolu jarmarku. W tym roku dołączą do nich trzy nowe - kogut kaszubski, hanzeatycki i Jana Heweliusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki