Nowa szkoła na Ujeścisku

  Nowa szkoła na Ujeścisku

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  1 września na Ujeścisku otwarta zostanie najnowocześniejsza szkoła w Polsce - z dwoma bieżniami przed szkołą oraz wielofunkcyjnymi boiskami. W szkole działają dwie sale informatyczne, skomputeryzowana czytelnia i biblioteka, a także gabinet do nauki języków.
  Wielofunkcyjne boiska, telewizja wewnętrzna, która pozwala na prowadzenie takich samych multimedialnych zajęć dydaktycznych w kilku salach jednocześnie, pierwsza w gdańskiej szkole stołówka cateringowa, szatnia dla... rowerów i radiowęzeł czekają na małych szczęśliwców, którzy 1 września zasiądą w ławkach w nowo wybudowanej Szkole Podstawowej nr 12 na gdańskim Ujeścisku.

  - To najnowocześniejsza szkoła w Polsce - podkreśla Piotr Dańko, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

  Ale tak naprawdę to przede wszystkim raj dla wszystkich małych sportowców.

  W sali sportowej umieszczono trybuny dla 110 osób oraz ekran do projekcji multimedialnych. W budynku znajdują się też cztery sale do gimnastyki korekcyjnej oraz sala dla uczniów klas 1-3. Na zewnątrz przygotowano dwie bieżnie - 60- i 100- metrową, boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą, wielofunkcyjne boiska do koszykówki, piłki siatkowej i ręcznej, do skoku wzwyż i w dal oraz pchnięcia kulą.

  Do kompletu trzeba dodać zaplecze z kabinami wyposażonymi w prysznice czasowe. - W tym samym czasie tylko wewnątrz budynku ćwiczyć mogą uczniowie siedmiu klas - mówi Regina Białousów, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

  Szkołę zbudowano na planie litery E. Chodziło o to, aby oddzielić dzieci młodsze od starszych. Z każdego skrzydła jest osobne wejście do patio. Sale dydaktyczne mają własne zaplecze, a pokoje nauczycielskie zaplecze socjalne z minikuchnią.

  W 23 oddziałach, w tym pięciu przedszkolnych, uczyć się będzie około 500 osób. Iwona Furmańczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12, nauczycielka z 25-letnim stażem, zapewnia, że już skompletowała kadrę dydaktyczną.

  - Mamy nauczycieli od stażystów po dyplomowanych - informuje. - Większość z nich ma dyplomy dwóch fakultetów, 10 ukończyło także podyplomowe studia z informatyki.
  Choć na razie do szkoły zapisany został tylko jeden niepełnosprawny uczeń, jest przystosowana dla takich osób - w każdym z trzech skrzydeł znajduje się winda, są też osobne sanitariaty.

  Po stronie zalet szkoły wymienić można jeszcze dwie sale informatyczne, skomputeryzowaną czytelnię i bibliotekę, gabinet do nauki języków.

  Czy placówka na Ujeścisku ma wady? Brak pełnej infrastruktury drogowo-komunikacyjnej jest tą największą, choć władze miasta zapewniają, że do końca sierpnia przygotują dzieciom odpowiednią drogę do szkoły. Czy budynek jest w pełni funkcjonalny, przekonamy się po 1 września.


  Szkoła dla dzieci z rejonu  SP nr 12 kosztowała 34,5 mln zł. 2,1 mln zł pochłonęło wyposażenie. Będzie to placówka rejonowa dla dzieci w wieku 6-13 lat z ulicy Białostockiej, Tadeusza Bramińskiego, Tadeusza Borowskiego, Ciechanowskiej, Częstochowskiej, Stanisława Dąbka, Aleksandra Dulina, Gorzowskiej, Andrzeja Huenefelda, Jeleniogórskiej, Kaliskiej, Wacława Kłoczkowskiego, Koszalińskiej, Lubelskiej, Łódzkiej (nr parzyste), Nowosądeckiej, Ostrołęckiej, Piotrowskiej, Płockiej, Kazimierza Porębskiego, Przemyskiej, Radomskiej, Jerzego Świrskiego, Tarnowskiej, Józefa Unruga, Wadowickiej, Warszawskiej od nr 52 - parzyste i od 41 - nieparzyste, Wieżyckiej, Zamojskiej oraz Jerzego Zwierkowskiego. SP nr 12 ma odciążyć szkoły z Łostowic i Chełmu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo