Zabójczy azbest na polnej drodze

  Zabójczy azbest na polnej drodze

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ktoś wyrzucił eternit ze zdemontowanego dachu. Zaszkodził przyrodzie, ale też swojemu zdrowiu.
  Około 100 kilogramów eternitu wyrzucił ktoś na polną drogę łączącą Nową Wieś ze Starym Lasem, w gminie Starogard Gd. Rakotwórczy eternit usunięto po interwencji okolicznych mieszkańców.

  Eternit pochodził najprawdopodobniej z rozbiórki dachu. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, materiał był w drobnych kawałkach, a to oznacza, że powstał przy jego demontażu rakotwórczy pył azbestowy. Jeśli więc ktoś nie zachował środków ostrożności, szkodząc przyrodzie, zaszkodził także i sobie.

  - Podejrzewam, ze eternit przywieziono jednym transportem - mówi Andrzej Puścikowski, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy Starogard Gd. - Zleciliśmy wywóz eternitu wyspecjalizowanej firmie, która przewiozła go do utylizacji. Nietety, ludzie wolą sami go zdemontować i wyrzucić eternit gdzie popadnie, bo nic za to nie płacą.

  Tymczasem fachowe usunięcie i utylizacja eternitu przez uprawniony do tego podmiot, to wydatek rzędu 300-400 zł za tonę tego materiału. Poza tym wykonując takie prace trzeba mieć odpowiednie pozwolenie budowlane, a dla niektórych są to niepotrzebne i czasochłonne, dodatkowe formalności.

  - To już plaga - podsumowuje krótko zaśmiecanie przyrody w powiecie Janusz Urban, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. - Bez przerwy otrzymuję zgłoszenia, że gdzieś leży eternit, gruz budowlany, góry śmieci. Informuję o tym policję, ale te wysypiska i tak wciąż powstają. Tak naprawdę to gminy oraz właściciele zaśmiecanych gruntów powinni przyglądać się temu baczniej.

  Na dowód tego, Janusz Urban pokazał nam wczoraj w okolicy Starego Lasu i Nowej Wsi kilka nielegalnych wysypiska śmieci.

  W Urzędzie Gminy Starogard Gdański twierdzą, że monitorują problem i usuwają śmieci. W samym tylko zeszłym tygodniu usunięto 800 kilogramów śmieci i odpadków z terenu gminy. Podobnie jak w przypadku wyrzuconego w Starym Lesie eternitu, nie udało się znaleźć i ukarać winowajców.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo