Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chojnice: Burmistrz na cenzurowanym za hołd Sowietom

Maria Sowisło
Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic
Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic
Nie zgadzam się z tym, żeby mój burmistrz oddawał pokłon czerwonej gwieździe. To symbol totalitaryzmu. To trzeba napiętnować - takimi słowami Marcin Wałdoch, prezes stowarzyszenia "Arcana Historii" z Chojnic, zakończył niedzielny wykład "Wyzwolenie czy nowa okupacja".

============01 (pp) Tytuł clar 62/60 M(14219458)============
Skandal! Burmistrz hołubi Sowietów!

Tematem była rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do miasta w 1945 roku, która przypada 14 lutego. Stowarzyszenie zorganizowało na tę okoliczność spotkanie z dr. hab. Piotrem Niwińskim, wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego. Po prelekcji była oczywiście dyskusja.

Zdominował ją jeden temat - delegacja z chojnickiego ratusza złożyła w tym dniu kwiaty pod pomnikiem - zbiorową mogiłą żołnierzy radzieckich. Na czele stali Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, ze swoim zastępcą, Edwardem Pietrzykiem.

- Ulica 14 Lutego w naszym mieście to hańba - mówił Zbigniew Reszkowski, chojniczanin. - Nic więc dziwnego, że mamy na urzędach takich, którzy dzisiaj składali kwiaty.

- Jeśli burmistrz uważa, że 14 lutego skończyła się gehenna, to ma pełne prawo składać kwiaty i zapalać znicze, ale nie jako burmistrz - stwierdził dr hab. Piotr Niwiński. - Dlaczego na Litwie nie obchodzi się dnia wyzwolenia przez Rosjan? U nich obchodzony jest dzień zakończenia działań wojennych w Europie. Dlaczego w Wilnie i Lwowie Rosjanie nie byli witani kwiatami tak jak na Kaszubach? Dlaczego, kiedy w 1944 roku Niemcy wycofywali swe wojska, ludność cywilna uciekała z nimi? Bo znali swojego "wyzwoliciela". Dlatego uważam, że czcić pamięć poległych Sowietów na tych ziemiach powinny ich rodziny z Rosji, bo dla nich ta śmierć była tragedią.

Podczas wykładu i wystawionego po nim spektaklu nie było przedstawicieli chojnickiego ratusza.

- Nie oddaję co roku pokłonu w imieniu chojniczan, jednak pamiętam o tych prawie trzech tysiącach poległych żołnierzy radzieckich. Zrobiłem to dla uczczenia ich pamięci - odpiera zarzuty Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Szanuję odmienne poglądy innych. Dałem temu dowód, udostępniając Chojnicki Dom Kultury na wykład i spektakl. I niech profesor mnie nie poucza, co mam robić. Burmistrzem jestem i w piątek, i w niedzielę, i w dzień, i w nocy. Wiem, co robili radzieccy żołnierze. Jeden z członków mojej rodziny też padł ich ofiarą. Nie sądzę, żeby pochowani w tym miejscu żołnierze byli tymi, którzy się tak zachowywali. A czerwona gwiazda to symbol armii. Proszę uszanować mój pogląd.

Podczas wykładu Piotr Pawlicki, radny miejski, przypomniał także sprawę z płotem okalającym miejsce, gdzie Sowieci są pochowani. Jest kontrowersyjny, bo widnieją na nim czerwone gwiazdy. Według jego pomysłu gwiazdy miały zniknąć. - Niewiele z tego wyszło - skwitował Pawlicki. - Nie chodzi mi o obelisk i nie o zmarłych, którym należy się cześć. Chodzi o propagowanie systemu, który w tym mieście ma jeszcze najwyraźniej niemało piewców.

Z historii
14 lutego 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Chojnic.
Potwierdziły się niemal wszystkie doniesienia niemieckiej propagandy, dotyczące zachowania sowieckich żołnierzy. Kiedy chojniczanie wyszli, aby powitać wyzwolicieli chlebem, napojami i ciastem, ci odpychali jedzenie, zdejmując mieszkańcom zegarki i biżuterię. Sowieci rabowali sklepy, biura, mieszkania... Wrzucali do budynków pociski zapalające rzekomo po to, by wypłoszyć ukrywających się Niemców. Alkohol lał się strumieniami z fabryki wódki. Rabunki i gwałty były na porządku nocnym i dziennym. Kobiety, które nie ulegały żołnierzom, były zabijane. Sowieci uważali, że skoro Chojnice leżą na granicy polsko-niemieckiej, to pozbawione są ludności polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki