27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Geodeci z Bytowa oczyszczeni z zarzutów

  Geodeci z Bytowa oczyszczeni z zarzutów

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Urzędnicy z Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Bytowie nie popełnili przestępstwa. Tak stwierdziła Prokuratura Rejonowa w Bytowie i umorzyła dochodzenie. Odwołania nie będzie, bo... zabrakło czasu.
  W kwietniu tego roku, na wniosek Wojciecha Dudy, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu, przewodniczący rady skierował wniosek do prokuratury. Wcześniejsze kontrole wykazały bowiem, że osoby zatrudnione w wydziale prowadziły prywatną działalność gospodarczą w zakresie geodezji i kartografii.

  Jeden z pracowników miał podpisywać odbiór prac geodezyjnych jednoosobowo, a według prawa, zobowiązana jest do tego cała komisja.
  Zaniżane były opłaty zaliczkowe, nie pobierano należności za wykonywane prace geodezyjne, przyjmowano niekompletne zlecenia i nie pobierano opłat skarbowych. Pracownicy nie prowadzili dokumentacji wykonywanych przez siebie prac. Na niektórych dokumentach nie było podpisów, pieczęci ani dat. Zarzuty dotyczyły też niewykorzystania wszystkich zakupionych licencji programu "Terrabit".

  - Sprawdzaliśmy, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników - mówi prokurator Ryszard Krzemianowski. - Początkowo jednej z pracownic mogliśmy postawić zarzut poświadczenia nieprawdy, a jej przełożonemu nakłaniania do tego. Miała się podpisać pod dokumentem wykonywanych robót, które nie zostały jeszcze ukończone. Dalsza weryfikacja wyjaśniła całą sytuację i nie stwierdziliśmy znamion przestępstwa.

  Nie stwierdzono również, aby jakakolwiek osoba lub instytucja poniosła w tej sprawie straty materialne. Prokuratura sprawę umorzyła. Odwołania nie było. - Zbieg okoliczności sprawił, że decyzję otrzymałem dzień po sesji - tłumaczy Andrzej Hrycyna, przewodniczący Rady Powiatu. - A o ewentualnym odwołaniu muszą zdecydować radni. Na zwołanie nadzwyczajnej sesji potrzeba przynajmniej siedem dni. Można to zrobić na wniosek zarządu lub siedmiu radnych. Niemożliwością było zmieszczenie się w terminach.

  Na najbliższej sesji Hrycyna przedstawi decyzję prokuratury, a radni zadecydują, co zrobić. Mogą ponownie skierować sprawę do prokuratury, przedstawiając już inne zarzuty. - Na pewno tej sprawy tak nie zostawię. Może poprzedni wniosek do prokuratury był zbyt ogólny, ale i tak jestem zdziwiony umorzeniem postępowania- twierdzi Wojciech Duda.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo