Biblioteka zamiast klubu M-6

  Biblioteka zamiast klubu M-6

  P. Ciesielski, W. Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Osiedlowy klub kultury M-6 w Pruszczu Gdańskim, o którego likwidacji pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, przypuszczalnie stanie się... biblioteką.
  Władze Pruszcza w pomieszczeniach po klubie chcą ulokować filię Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, która od lat boryka się z problemami lokalowymi. Oprócz tego, magistrat obiecuje kontynuację zajęć dla dzieci.

  Przypomnijmy: klub M-6 został zlikwidowany w minioną sobotę. Tak postanowili członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej "Radunia" podczas walnego zebrania. M-6 istniał przez 37 lat. Miał spory dorobek. Ponad dwa tysiące mieszkańców osiedla Sady na różne sposoby korzystało z ośrodka.

  Dzieci grały w tenisa stołowego, oblegały stanowiska z komputerami i uczyły się gry w szachy. Najbardziej jednak klub znany był z muzyki rockowej. Zrzeszał 5 lokalnych zespołów. Na utrzymanie placówki każdy spółdzielca płacił w czynszu dziewięć groszy od metra kw. mieszkania.

  Po likwidacji ośrodka pieniądze zasilą fundusz remontowy. - Po zapoznaniu z decyzją SM "Radunia" o zaprzestaniu finansowania klubu M-6 chcemy zaproponować, by pomieszczenia po ośrodku przekazać Bibliotece Pedagogicznej - mówi Ryszard Świlski, zastępca burmistrza Pruszcza.

  - Z usług biblioteki korzysta wiele osób, gdyż jej księgozbiór należy do najlepszych. Ponadto zamierzamy kontynuować działalność kulturalną dla dzieci i młodzieży, prowadzoną w klubie M-6, dodatkowo wykorzystując do tego celu pomieszczenia pobliskiego Zespołu Szkół nr 2. Miasto przejmie na siebie obowiązek finansowania zajęć.

  Pomysł przeniesienia biblioteki do byłego klubu M-6 spodobał się dyrekcji Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku. - Nasza filia w Pruszczu Gdańskim działa w budynku Prokuratury Rejonowej. Wkrótce musimy jednak opuścić pomieszczenia, bowiem obiekt w całości przeznaczono na potrzeby wymiaru sprawiedliwości. Propozycja burmistrza bardzo nam odpowiada.

  Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść 22 lipca - twierdzi Beata Symbor, zastępca dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. - Nasze zbiory w Pruszczu liczą 30 tys. tomów. Władze miasta obiecały nam wsparcie w przystosowaniu pomieszczeń do potrzeb biblioteki.

  - Ofertę stworzenia filii Biblioteki Pedagogicznej w byłym klubie M-6 przyjąłem z zadowoleniem - zapewnia Zdzisław Grabowski, prezes SM "Radunia". - Negocjujemy warunki ze wszystkimi instytucjami zainteresowanymi wynajmem pomieszczeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo