Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera

  Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera

  Milena Kochanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kupujesz nowe mieszkanie? Nie spiesz się z decyzją. Inwestujesz w nie całe swoje oszczędności lub bierzesz kredyt, który będziesz spłacać wiele lat. Zbierz co najmniej kilka ofert.
  - Warto przeprowadzić swoje prywatne śledztwo, bo ono może uchronić nabywcę przed stratą niebagatelnych kwot - radzi Marian Jacczak, radca prawny.

  - Dobrym źródłem informacji mogą być ci, którzy już mieszkanie kupili. Udajmy się więc na wybudowane osiedle i spytajmy lokatorów, czy są zadowoleni z podjętej decyzji.

  - Sprawdźmy wybrane firmy w stowarzyszeniu zrzeszającym deweloperów oraz Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Dowiedzmy się, czy wybrany przez nas deweloper posiada certyfikat wydany przez Krajową Izbę Budownictwa.

  Gdy dokonamy wstępnej selekcji i wybierzemy najkorzystniejsze oferty - możemy odwiedzić biura sprzedaży. Powinniśmy przejrzeć materiały reklamowe, plany osiedla, spytać o szczegóły związane z inwestycją.

  Bezpośredni kontakt pozwoli nam się zorientować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z profesjonalistami. Porównajmy oferty, a potem wybierzmy dewelopera, który wzbudził nasze największe zaufanie.

  Nie ulegajmy namowom, że mieszkań już prawie nie ma i umowę trzeba podpisać natychmiast. To często stosowany chwyt na szybkie zdobycie klienta. Poprośmy o kilka dni zwłoki i o egzemplarz umowy, aby w domu zapoznać się z jej postanowieniami, a nawet po to, by poradzić się prawnika.

  Po zaakceptowaniu postanowień dokumentu, postawmy warunek, aby zawarcie umowy nastąpiło w formie aktu notarialnego. Mimo dodatkowych kosztów, to rozwiązanie daje nam większe możliwości domagania się realizacji wszystkich ustalonych punktów.


  Jaka umowa  Notarialna - pozwala na drodze sądowej dochodzić jej wykonania poprzez zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienie jej na kupującego, na podstawie art. 64 kodeksu cywilnego i 1047 kodeksu postępowania cywilnego.

  Nienotarialna - zawierając taką umowę, w przypadku niewywiązania się dewelopera z zobowiązań możemy jedynie dochodzić na drodze sądowej zwrotu wpłaconych pieniędzy. Niestety, proces sądowy jest kosztowny i nie daje gwarancji, że wpłatę odzyskamy.


  Kiedy zawrzeć umowę  - Ustalamy, jakie mieszkanie interesuje nas najbardziej (np. wielkość, lokalizacja, cena itp.).

  - Szukamy ofert (dodatki mieszkaniowe w dziennikach prasowych, portale internetowe, inne ogłoszenia).

  - Zbieramy informacje na temat wybranych deweloperów (może ktoś ze znajomych czy rodziny może nam polecić takiego, do którego ma zaufanie na podstawie swoich doświadczeń).

  - Kontaktujemy się osobiście z wyselekcjonowanymi deweloperami, by wybrać jednego.

  - Po dokładnym zapoznaniu się z punktami umowy (może nam to zająć nawet kilka dni, dla pewności poradźmy się prawnika, czy umowa jest dla nas korzystna), podpisujemy ją - najlepiej w formie aktu notarialnego.


  Zanim wybierzesz dewelopera  Umowa z deweloperem może zostać zawarta tylko wówczas, gdy:

  * dysponuje on tytułem własności gruntu lub prawem do jego wieczystego użytkowania

  * posiada ważne pozwolenie na budowę

  * roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu zostanie ujawnione w księdze wieczystej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo