Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera

Milena Kochanowska
Z ofertą deweloperów można zapoznać się także na targach mieszkaniowych
Z ofertą deweloperów można zapoznać się także na targach mieszkaniowych Fot. Wojciech Gadomski
Kupujesz nowe mieszkanie? Nie spiesz się z decyzją. Inwestujesz w nie całe swoje oszczędności lub bierzesz kredyt, który będziesz spłacać wiele lat. Zbierz co najmniej kilka ofert.

- Warto przeprowadzić swoje prywatne śledztwo, bo ono może uchronić nabywcę przed stratą niebagatelnych kwot - radzi Marian Jacczak, radca prawny.

- Dobrym źródłem informacji mogą być ci, którzy już mieszkanie kupili. Udajmy się więc na wybudowane osiedle i spytajmy lokatorów, czy są zadowoleni z podjętej decyzji.

- Sprawdźmy wybrane firmy w stowarzyszeniu zrzeszającym deweloperów oraz Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Dowiedzmy się, czy wybrany przez nas deweloper posiada certyfikat wydany przez Krajową Izbę Budownictwa.

Gdy dokonamy wstępnej selekcji i wybierzemy najkorzystniejsze oferty - możemy odwiedzić biura sprzedaży. Powinniśmy przejrzeć materiały reklamowe, plany osiedla, spytać o szczegóły związane z inwestycją.

Bezpośredni kontakt pozwoli nam się zorientować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z profesjonalistami. Porównajmy oferty, a potem wybierzmy dewelopera, który wzbudził nasze największe zaufanie.

Nie ulegajmy namowom, że mieszkań już prawie nie ma i umowę trzeba podpisać natychmiast. To często stosowany chwyt na szybkie zdobycie klienta. Poprośmy o kilka dni zwłoki i o egzemplarz umowy, aby w domu zapoznać się z jej postanowieniami, a nawet po to, by poradzić się prawnika.

Po zaakceptowaniu postanowień dokumentu, postawmy warunek, aby zawarcie umowy nastąpiło w formie aktu notarialnego. Mimo dodatkowych kosztów, to rozwiązanie daje nam większe możliwości domagania się realizacji wszystkich ustalonych punktów.

Jaka umowa

Notarialna - pozwala na drodze sądowej dochodzić jej wykonania poprzez zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienie jej na kupującego, na podstawie art. 64 kodeksu cywilnego i 1047 kodeksu postępowania cywilnego.

Nienotarialna - zawierając taką umowę, w przypadku niewywiązania się dewelopera z zobowiązań możemy jedynie dochodzić na drodze sądowej zwrotu wpłaconych pieniędzy. Niestety, proces sądowy jest kosztowny i nie daje gwarancji, że wpłatę odzyskamy.

Kiedy zawrzeć umowę

- Ustalamy, jakie mieszkanie interesuje nas najbardziej (np. wielkość, lokalizacja, cena itp.).

- Szukamy ofert (dodatki mieszkaniowe w dziennikach prasowych, portale internetowe, inne ogłoszenia).

- Zbieramy informacje na temat wybranych deweloperów (może ktoś ze znajomych czy rodziny może nam polecić takiego, do którego ma zaufanie na podstawie swoich doświadczeń).

- Kontaktujemy się osobiście z wyselekcjonowanymi deweloperami, by wybrać jednego.

- Po dokładnym zapoznaniu się z punktami umowy (może nam to zająć nawet kilka dni, dla pewności poradźmy się prawnika, czy umowa jest dla nas korzystna), podpisujemy ją - najlepiej w formie aktu notarialnego.

Zanim wybierzesz dewelopera

Umowa z deweloperem może zostać zawarta tylko wówczas, gdy:

* dysponuje on tytułem własności gruntu lub prawem do jego wieczystego użytkowania

* posiada ważne pozwolenie na budowę

* roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu zostanie ujawnione w księdze wieczystej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki