Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Gdańsk szykuje eksmisje

  Gdańsk szykuje eksmisje

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jeszcze w tym roku 96 gdańskich rodzin ma być wyeksmitowanych do lokali zastępczych. Na ich przygotowanie miasto wydało około siedmiu milionów złotych.
  Eksmisje rozpoczną się wkrótce, zainteresowani dostali już bowiem zawiadomienia.

  - Nie zdradzę, gdzie powstały lokale zastępcze, gdyż może to spowodować protesty współmieszkańców. Są rozproszone po całym mieście - informuje Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska. - Mamy 1093 sądowe wyroki o eksmisję. Na tej liście są zarówno eksmisje z prawem do lokalu socjalnego (miasto musi zapewnić lokal, w którym dla jednej osoby znajdzie się co najmniej 5 m kw. w pokoju), a także bez takiego prawa.

  W tym drugim przypadku (tych jest ich 311) prawo także obliguje gminę do wskazania lokalu zastępczego, teoretycznie jednak tylko na czas przeprowadzania eksmisji. W praktyce takie lokale przeznaczane są na czas nieokreślony, choć zazwyczaj raptem co piąta rodzina z nakazem eksmisji osiada w nich na dłużej.

  - Pozostali przypominają sobie na przykład, że mają gospodarstwo na wsi albo zatrzymują się u rodziny - mówi Lisicki.

  Wiceprezydent zwraca uwagę, że "miasto odzyskuje majątek" - 70 z 96 mieszkań, z których rodziny zostaną wykwaterowane, to "lokale pełnostandardowe". Pozostałe 26 znajduje się albo w domach grożących zawaleniem, albo w przeznaczonych do rozbiórki związanej np. z budową Trasy Sucharskiego.

  - W całym Gdańsku 539 rodzin mieszka w domach, które grożą zawaleniem. Mamy plan, by wszystkich przesiedlić jeszcze w tym roku - kończy Lisicki.

  Prawie 100 mln zł zadłużenia
  Najstarszy niewykonany wyrok eksmisji z lokalu komunalnego w Gdańsku wydany został w... 1995 r.
  Na ponad 28 tys. takich lokali, ponad 15 tys. jest zadłużonych w sumie na ok. 95,5 mln zł (dane z lutego br.). 93 mln zł stanowią lokale, których najemcy zalegają z opłatami za ponad trzy miesiące. Dzięki Biuru Zamiany Mieszkań w ubiegłym roku skala tych długów przestała rosnąć.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo