27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Akcja ekologiczna "Czyste plaże"

  Akcja ekologiczna "Czyste plaże"

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rok szkolny skończył się parę tygodni temu, a koloniści odpoczywający nad Bałtykiem znowu się uczą. Poznają tajniki ekologii, a dokładniej: zasady odzysku i przerobu surowców wtórnych. Jednocześnie się bawią.
  Zajęcia pod tytułem: "Czyste plaże" oraz konkursy z nagrodami przygotowują im kierownicy kolonii oraz fundacja Recal, której zadaniem jest promocja odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach.

  - Aktywny udział w warsztatach i konkursach umożliwi uczestnikom zdobycie atrakcyjnych nagród (np. koszulki, smycze do kluczy, skarbonki, bawełniane torby) - zapewniają organizatorzy. Uczą się też dorośli. Dzięki temu, na plażach jest czyściej, a przede wszystkim bardzo mało porzuconych aluminiowych puszek po napojach. Okazuje się bowiem, że na zbieraniu tego odpadu można nieźle zarobić.

  W bieżącym roku, w nadbałtyckich miejscowościach, od Świnoujścia po Trójmiasto, przeprowadzonych zostanie co najmniej 240 warsztatów dla kilkunastu tysięcy kolonistów.
  Dla tych, którzy zechcą zająć się zbieraniem puszek i ich sprzedażą, przygotowano 15 tysięcy worków, 24 tysiące magnesów (do rozpoznawania aluminiowych opakowań). Adresy miejsc skupu znajdują się na plakatach oraz kartach pocztowych, rozdawanych w nadmorskich letniskach.

  Kto chce, żeby wykłady i konkursy zostały zorganizowane na kolonii, musi zadzwonić pod numer telefonu: 0800 100 205 lub wejść na stronę www.recal.pl.

  Anglicy czekają na polskie puszki


  Artur Łobocki, członek zarządu fundacji Recal, koordynator wakacyjnych kampanii edukacji recyklingowej:

  W 1995 roku zaczynaliśmy niemal od zera. Teraz odsetek odzysku w Polsce jest bardzo wysoki; osiąga niemal 70 procent opakowań aluminiowych, trafiających z napojami do handlu. Średni europejski poziom recyklingu w 2006 r. wyniósł 58 procent. Obecnie będzie coraz trudniej utrzymać trend wzrostowy w odzysku i recyklingu.

  Za kilogram puszek (67 sztuk o pojemności 0,33 l lub 53 puszki 0,5 l) można dostać w skupie około 4-5 zł.

  Użycie 1 tony aluminium z odzysku do produkcji puszek pozwala oszczędzić 4 tony boksytów (rudy aluminium) i 700 kg ropy naftowej.

  Warto wiedzieć, że zebrane w Polsce puszki aluminiowe eksportowane są do Anglii. Tam, w hucie wytwarza się z nich następne opakowania. W zeszłym roku nad Bałtykiem zebrano 350 ton tych, porzucanych czasami byle gdzie, pojemników po piwie i innych napojach.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo