Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja ekologiczna "Czyste plaże"

Kazimierz Netka
Rok szkolny skończył się parę tygodni temu, a koloniści odpoczywający nad Bałtykiem znowu się uczą. Poznają tajniki ekologii, a dokładniej: zasady odzysku i przerobu surowców wtórnych. Jednocześnie się bawią.

Zajęcia pod tytułem: "Czyste plaże" oraz konkursy z nagrodami przygotowują im kierownicy kolonii oraz fundacja Recal, której zadaniem jest promocja odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach.

- Aktywny udział w warsztatach i konkursach umożliwi uczestnikom zdobycie atrakcyjnych nagród (np. koszulki, smycze do kluczy, skarbonki, bawełniane torby) - zapewniają organizatorzy. Uczą się też dorośli. Dzięki temu, na plażach jest czyściej, a przede wszystkim bardzo mało porzuconych aluminiowych puszek po napojach. Okazuje się bowiem, że na zbieraniu tego odpadu można nieźle zarobić.

W bieżącym roku, w nadbałtyckich miejscowościach, od Świnoujścia po Trójmiasto, przeprowadzonych zostanie co najmniej 240 warsztatów dla kilkunastu tysięcy kolonistów.
Dla tych, którzy zechcą zająć się zbieraniem puszek i ich sprzedażą, przygotowano 15 tysięcy worków, 24 tysiące magnesów (do rozpoznawania aluminiowych opakowań). Adresy miejsc skupu znajdują się na plakatach oraz kartach pocztowych, rozdawanych w nadmorskich letniskach.

Kto chce, żeby wykłady i konkursy zostały zorganizowane na kolonii, musi zadzwonić pod numer telefonu: 0800 100 205 lub wejść na stronę www.recal.pl.

Anglicy czekają na polskie puszki

Artur Łobocki, członek zarządu fundacji Recal, koordynator wakacyjnych kampanii edukacji recyklingowej:

W 1995 roku zaczynaliśmy niemal od zera. Teraz odsetek odzysku w Polsce jest bardzo wysoki; osiąga niemal 70 procent opakowań aluminiowych, trafiających z napojami do handlu. Średni europejski poziom recyklingu w 2006 r. wyniósł 58 procent. Obecnie będzie coraz trudniej utrzymać trend wzrostowy w odzysku i recyklingu.

Za kilogram puszek (67 sztuk o pojemności 0,33 l lub 53 puszki 0,5 l) można dostać w skupie około 4-5 zł.

Użycie 1 tony aluminium z odzysku do produkcji puszek pozwala oszczędzić 4 tony boksytów (rudy aluminium) i 700 kg ropy naftowej.

Warto wiedzieć, że zebrane w Polsce puszki aluminiowe eksportowane są do Anglii. Tam, w hucie wytwarza się z nich następne opakowania. W zeszłym roku nad Bałtykiem zebrano 350 ton tych, porzucanych czasami byle gdzie, pojemników po piwie i innych napojach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki