Monitoringiem w agresorów

  Monitoringiem w agresorów

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Marcinem Szpakiem, wiceprezydentem Gdańska, rozmawia Paweł Rydzyński.
  Ostatnie incydenty z udziałem kontrolerów Renomy, o których pisaliśmy m.in. na naszych łamach, każą postawić tezę, że w gdańskich tramwajach i autobusach jak najszybciej potrzebny jest monitoring.
  Mówienie, że monitoring jest potrzebny dla kontroli kontrolerów, to absurd. Nad tym problemem pracuje prezydent Maciej Lisicki i wszystko wskazuje na to, że szybko znajdzie rozwiązanie. Monitoring jest potrzebny przede wszystkim dlatego, że wpływa demobilizująco na agresorów. Dążymy do tego, żeby w ciągu 2-3 lat we wszystkich gdańskich autobusach i tramwajach był monitoring.

  W nowym taborze kupowanym przez ZKM monitoring będzie. Także tramwaje Dortmundy podczas przebudowy w Poznaniu będą miały wbudowane kamery. Pozostaje kwestia najstarszego taboru, czyli tramwajów 105N, których wciąż jeszcze dużo jeździ po gdańskich torach.

  Nad nimi dyskutujemy - czy jest sens montować w nich monitoring, skoro najpóźniej za cztery lata zostaną wycofane z eksploatacji. Prowadzimy negocjacje z kilkoma operatorami systemów wizualizacji elektronicznej. Jeśli przy monitorach, gdzie są wyświetlane reklamy, będzie można zainstalować kamery, a potem je zdemontować i przełożyć do nowych pojazdów, to monitoring pojawi się także w 105N.

  Ile to będzie kosztowało?
  Kilka, kilkanaście tysięcy od sztuki, w zależności od wielkości pojazdu. To niewiele, biorąc pod uwagę, że np. koszt modernizacji jednego Dortmunda to wydatek rzędu pół miliona złotych.

  Wracając do Renomy. Pierwszy incydent z kontrolerami, od którego rozpętała się burza, nie może być rozwikłany głównie dlatego, że kamera monitoringu była popsuta...
  Ten tramwaj był zgłoszony do serwisu, trochę trwało oczekiwanie na naprawę urządzeń. Niestety technika czasem zawodzi, zwłaszcza gdy urządzenia są w ruchu, wibrują. Ale kierunek bez dwóch zdań jest właściwy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo