27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Raport z Kolibek: widok Helu jak na dłoni

  Raport z Kolibek: widok Helu jak na dłoni

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strzelista wieża z tarasem widokowym w Kolibkach to nasza nowa trójmiejska wizytówka. Cel turystyczny fantastyczny. Dla łazików wymarzony. Ciągle jednak tylko nielicznym znany.
  Mam znajomych w Orłowie i Kamiennym Potoku, lecz ani jedni, ani drudzy nie potrafią mi wskazać drogi. Zaganiani na co dzień, o wieży nie słyszeli, chociaż mieszkają od niej o rzut beretem.

  Obiekt w Kolibkach oddano do użytku publicznego niespełna rok temu. Obiecywano wtedy, że staną drogowskazy. Dwa dni temu, kiedy wchodziłem z tunelu przy alei Zwycięstwa na ulicę Bernadowską, na żaden znak nie natrafiłem. Musiałem wspinaczkę powierzyć intuicji. Tu nadmienię tylko, że kiedy piechur nie ma namiarów, droga potrafi włazić w łydki.

  Nieszczęścia w tym oczywiście nie ma. Bo nic nie zastąpi uciechy, kiedy w czasie wędrówki nagle spoza zarośli wyłania się szpica telekomunikacyjna nad poszukiwaną wieżą. Jeszcze tylko głupie 10 pięter (150 stopni) i taras widokowy jest nasz!

  Cudowna panorama, jaka roztacza się wokół wieży w Kolibkach, rywalizuje z perspektywą widoczną z góry Donas w Dąbrowie, czyli z najwyższego wzniesienia w Gdyni, gdzie taras widokowy znajduje się dwa razy wyżej niż wzniesienie w Kolibkach. Gdynia może zaimponować turystom punktami widokowymi rozlokowanymi w różnych dzielnicach. W nadchodzącym roku kolejny punkt taki powstanie na szczycie Sea Towers. Będzie co podziwiać i co porównywać.

  Tymczasem wyobraźnię łaskoczą Kolibki.

  Łapię się przy tym na stwierdzaniu zabawnych przestrzennych paradoksów. Półwysep Helski z wieży w Kolibkach widać jak na dłoni. A sopockie molo, dla odmiany, widzę na aby-aby, niczym miniaturkę. I tylko ogrom Zatoki Gdańskiej, kiedy się na nią patrzy z wysokości ponad stu metrów, mocno napiera na zmysły. Jednak silne wrażenie robi nie tylko cudowna panorama zatoki, która pod wpływem płynących chmur mieni się z chwili na chwilę innym kolorytem. Podobnie działa bezkresny, gęsto zalesiony pejzaż Wysoczyzny Gdańskiej - ocean zieleni. Z tym że ten jego bezkres nie będzie trwał wiecznie. Oto na horyzoncie coraz częściej wyrastają podniebne żurawie nad wznoszonymi nowymi budowlami.

  Na dobrą sprawę, dopiero z perspektywy Kolibek można sobie wyrobić pogląd na budowlany rozmach w regionie. A przecież nie wszystko stamtąd widać. Lecz rysuje się już panorama rozległej metropolii, obraz, którego niejeden szeregowy mieszkaniec Trójmiasta nawet nie przeczuwa. A jest na co popatrzeć.

  Spyta ktoś, jaki autobus dociera do wieży w Kolibkach. Żaden! Niech wyprawa ta będzie czystą przyjemnością.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo