Oskarżenie o fałszowanie dokumentów

  Oskarżenie o fałszowanie dokumentów

  Darek Janowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Były oficer SB znowu stanął przed sądem. Miał mataczyć w sprawie agenta o ps. "Bolek".
  Rozpoczął się trzeci proces Zbigniewa Grzegorowskiego, b. zastępcy szefa gdańskiej filii Urzędu Ochrony Państwa, oskarżonego o fałszowanie i podrabianie dokumentów zdeponowanych w tamtejszym archiwum.

  Prokuratura postawiła mu zarzut przerobienia spisu treści teczki, w której miały się znajdować dokumenty agenta PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek", kojarzonego z b. prezydentem Lechem Wałęsą. Grzegorowski miał w ten sposób pomóc nieustalonej osobie w usunięciu części dokumentów, które podobno kompromitowały Wałęsę. Ponadto oskarżono go o nakłanianie do składania fałszywych zeznań maszynistki, która występuje jako świadek w tej sprawie. Grzegorowskiemu grozi do pięciu lat więzienia.

  Wydarzeniom, jakie podobno towarzyszyły zaginięciu części kart z akt dotyczących tajnego współpracownika "Bolek", poświęcony jest jeden z rozdziałów kontrowersyjnej książki Sławomira Cen-ckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".
  Grzegorowski utrzymuje, że jest niewinny. - Ta książka to słaba publikacja - mówi. - Jest nieprawdziwa.

  Kłopoty byłego majora SB zaczęły się w 1996 roku, kiedy na wniosek ówczesnego szefa gdańskiego oddziału UOP, Adama Hodysza, śledztwem objęto trzech oficerów: odwołanego szefa gdańskiej delegatury Henryka Żabickiego, jego zastępcę Zbigniewa Grzego-rowskiego oraz naczelnika gdańskiego Wydziału Ewidencji i Archiwum, Stanisława R. Dwaj funkcjonariusze zostali oczyszczeni z zarzutów, akt oskarżenia sporządzono jedynie przeciwko Grzegorowskiemu.

  W latach 80. Żabicki i Grzegorowski, jako funkcjonariusze SB, zajmowali się inwigilacją Lecha Wałęsy. Z czasem zyskali jego zaufanie i awansowali na stanowiska szefów UOP w Gdańsku. Przeciwnicy nazywali ich "wałęsowiczami".

  Proces Grzegorowskiego toczy się po raz trzeci i jak poprzednio - za zamkniętymi drzwiami. Pierwszy, trwający ponad dwa lata, zakończył się w marcu 2001 roku. Sąd skazał wtedy Grzegorowskiego na rok więzienia w zawieszeniu. Dwa lata później sąd wyższej instancji uchylił ten werdykt i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, uznając, że nie jest wcale pewne, czy zastępca gdańskiego UOP rzeczywiście popełnił przestępstwo. Kolejny proces nie zakończył się wyrokiem, ponieważ prowadzący go sędzia Tomasz Zieliński rok temu odszedł z zawodu.

  Podczas wczorajszej sesji jego obrończyni, mecenas Romana Orlikowska-Wrońska, zabiegała o cofnięcie aktu oskarżenia do prokuratury. - Przeciwko mojemu klientowi nie ma żadnych dowodów - mówiła przed wejściem na salę rozpraw.

  Grzegorowski od początku utrzymuje, że padł ofiarą politycznej mistyfikacji, której celem było skompromitowanie byłego prezydenta Lecha Wałęsy. W pierwszym procesie korzystne dla Grzegorowskiego zeznania złożyli m.in. byli szefowie UOP - gen. Gromosław Czempiński i gen. Andrzej Kapkowski, ówczesny doradca prezydenta Kwaśniewskiego.
  Obecnie Grzegorowski jest zastępcą szefa ochrony Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo