Zalew Wiślany: Żegluga Gdańska wznowi rejsy do Kaliningradu

Zalew Wiślany: Żegluga Gdańska wznowi rejsy do Kaliningradu

Jacek Sieński

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

W sobotę statek wycieczkowy "Smiltyne", należący do Żeglugi Gdańskiej Ltd, odbędzie pierwszy po trzech latach przerwy rejs po Zalewie Wiślanym, na trasie Frombork - Kaliningrad. Oznacza to, że zgodnie z polsko-rosyjskim porozumieniem z września, obok towarowej, na całym zalewie wznowiona zostanie regularna żegluga pasażerska.
W przyszłym roku, w sezonie letnim, można spodziewać się rozpoczęcia także rejsów turystycznych wodolotami.

Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej, w poniedziałek otrzymał od agenta przedsiębiorstwa w Kaliningradzie informację o zgodzie Straży Granicznej Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej na wolnocłowe rejsy turystyczne statkami wycieczkowymi. Pasażerowie będą zwolnieni z obowiązku posiadania wiz rosyjskich.
Jednakże na 72 godziny przed rejsem stronie rosyjskiej należy przedstawić listę pasażerów i zatwierdzony program turystyczny, oparty o umowę z licencjonowaną firmą turystyczną z Rosji. Żegluga Gdańska ma podpisaną umowę z Baltma Tur w Kaliningradzie, która na życzenie pasażerów będzie organizować zwiedzanie miasta autokarami.
Osoby, które podejmą decyzję o udziale w rejsie i zostaną wpisane na listę pasażerów, muszą liczyć się z konsekwencjami rezygnacji i niepojawienia się na pokładzie statku. Mogą one mieć później problemy z przekraczaniem granicy Rosji.

Wycieczkowiec "Smiltyne" będzie od 14 listopada pływać regularnie na linii Frombork - Kaliningrad - Frombork, w każdą sobotę i w czwartek, do czasu wystąpienia na zalewie zalodzenia. Każda osoba, aby uczestniczyć w rejsie, musi przynajmniej cztery dni przed nim wpisać się na listę pasażerów i posiadać ważny paszport. Musi też przybyć na statek, cumujący w porcie we Fromborku, na minimum 45 minut przed jego odpłynięciem, żeby dokonać odprawy graniczno-celnej.

"Smiltyne" będzie wypływał z Fromborka o godzinie 8.30 i wracał do tego portu o godz. 18. Cena biletu wynosi 20 zł od osoby. Natomiast cena wycieczki autokarowej, trwającej 40 minut, wyniesie 100 zł.

Połączenie pasażerskie na linii Elbląg - Kaliningrad Żegluga Gdańska uruchomiła w 1992 roku, czarterując od Rosjan wodoloty. Nie były to jednak linie stałe. Dopiero w roku 1994, po odkupieniu od rosyjskich firm wodolotów, zaczęły się regularne rejsy pomiędzy portami elbląskim a kaliningradzkim.

Przed trzema laty Rosjanie bez uprzedzenia zablokowali żeglugę na zalewie, co przyniosło gdańskiemu armatorowi duże straty.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo