Szpital w szponach Legionelli

  Szpital w szponach Legionelli

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Groźna Legionella kapie w szpitalnym prysznicu. Wojewoda pomorski jest gotów zamknąć placówkę w Gdyni Redłowie.
  Materiały podobne

  Zabójczą odmianę bakterii Legionella i to w ilościach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne normy wykrył sanepid w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie. Placówce grozi z tego powodu zamknięcie, pacjentom - ewakuacja do innych szpitali na Pomorzu.

  Wojewoda pomorski Roman Zaborowski czeka tylko na ostateczną opinię w tej sprawie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

  - To bardzo groźna bakteria, szczególnie dla osób o obniżonej odporności - twierdzi dr med. Alfred Samet, kierownik Zakładu Mikrobiologii Klinicznej Akademickiego Centrum Klinicznego AMG.

  A takich w szpitalu nie brakuje. Legionella pneumophila kolonizuje sieć wodociągową. - Kryje się w prysznicach, wannach, szpitalnych inhalatorach - tłumaczą w gdańskim sanepidzie. Wodę zakażoną Legionellą można pić, bakteria dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe. W aerozolu z wody i powietrza zakaża nawet na odległość 1 kilometra. Powoduje ciężkie zapalenie płuc, fachowo zwane legionellozą. U osób osłabionych może wywołać sepsę. W 15-30 proc. przypadków prowadzi do zgonu.

  To cud, że w Szpitalu Morskim nikt jeszcze z jej powodu nie umarł. Problem w tym, że legionelloza nie zawsze zostaje właściwie rozpoznana.

  - Podjęliśmy wszelkie możliwe środki ostrożności, by zapewnić chorym bezpieczeństwo - twierdzi dyrekcja szpitala w Gdyni Redłowie.

  Bez gruntownego remontu instalacji wodociągowej szpital nie wygra jednak z tą bakterią.

  - Nie zamierzamy igrać z ludzkim życiem - zapowiada Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. Jeżeli ostatnie badania, których wyniki będą znane w piątek, będą złe, szpital zamykamy.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo