Na wekslach trzeba się znać

  Na wekslach trzeba się znać

  Maciej Pawlikowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdański prawnik Donat Paliszewski ostrzega przed pochopnym podpisywaniem weksli in blanco.

  Od kilku dni opisujemy historie ludzi, którzy na swojej drodze spotkali pewnego gdańskiego Fryzjera i jego Przyjaciółkę. Niektórzy chcieli kupić od nich dom, inni urządzali im ogród. Większość osób, z którymi rozmawialiśmy, pożyczyła od tej pary pieniądze. W ramach zabezpieczenia pożyczek podpisywali weksle in blanco. Choć, jak twierdzą, już dawno wszystko oddali, swoich weksli nie dostali do dziś.

  Rozmowa z Donatem Paliszewskim, gdańskim adwokatem.


  Czy w ogóle pożyczkodawca może przetrzymywać weksle po spłaceniu pożyczki?
  Zgodnie z artykułem 39 ustawy prawo wekslowe z 28 kwietnia 1936 roku trasat [czyli osoba wskazana przez wystawcę weksla do zapłaty kwoty wskazanej na wekslu - dop. red.] może przy zapłacie żądać wydania weksla pokwitowanego przez jego posiadacza. A zatem to w interesie trasata jest żądać zwrotu weksla po zapłaceniu sumy wekslowej.

  A co, jeśli pożyczkodawca nie chce weksli oddać, gdyż twierdzi, że nie wie, gdzie one są? Czy w ogóle może powiedzieć, że nie wie, gdzie są te dokumenty?
  Oczywiście, że może tak powiedzieć. Przed takim zachowaniem "pożyczkodawcy" są jednak sposoby ochrony, na przykład złożenie przed notariuszem oświadczenia o odmowie zapłaty długu, gdyż wierzyciel nie chce zwrócić weksla. Trzeba jednak pamiętać, że mamy na to tylko dwa dni.

  Czy na drodze sądowej można, na podstawie dwóch weksli in blanco, dochodzić tego samego długu?
  Nie. Każdy weksel jest podstawą innych roszczeń, dotyczy innego długu. Musimy jednak pamiętać, że sam weksel jest oderwany od zdarzenia prawnego, jakiego dotyczy, więc nie można mówić, że dotyczy "jednego długu".

  Czy weksel in blanco można zakwestionować na drodze sądowej?

  Teoretycznie tak. Wypełnienie weksla powinno nastąpić zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy wystawcą weksla a jego remitentem [osoba, na rzecz której ma być wypłacone zobowiązanie z weksla - dop. red.]. Zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem może być podniesiony przez dłużnika wekslowego. W takiej sytuacji ciężar dowodu, że weksel wypełniony został niezgodnie z porozumieniem, spoczywa na dłużniku wekslowym.

  Co to jest weksel


  Weksel to, w skrócie, rodzaj papieru wartościowego.
  Co bardzo istotne - weksel nie jest związany z jakimikolwiek innymi czynnościami prawnymi (np. umową), a więc zapłata sumy wekslowej nie może być uzależniona od jakichkolwiek innych okoliczności czy warunków.
  Weksel in blanco to z kolei weksel celowo niezupełny w chwili wystawienia. Tym brakującym elementem, który najczęściej pozostaje nieokreślony, jest suma wekslowa. Zobowiązanie z weksla in blanco jest związane z dodatkową umową między wystawcą weksla a jego (odbiorcą). Jest to tzw. porozumienie lub deklaracja wekslowa, gdzie strony uzgadniają, w jaki sposób weksel in blanco powinien być wypełniony w brakujące elementy w momencie emisji weksla. Weksle in blanco są bardzo popularne np. w obrocie bankowym, jako zabezpieczenie kredytu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo