"Testament" pod strzechami

  "Testament" pod strzechami

  Roman Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bardzo ciepło została przyjęta przez czytelników płyta z kaszubskojęzycznym filmem "Testament", która była dołączana w sobotę do "Polski Dziennika Bałtyckiego".
  Wiele osób ucieszyło się, że mogą wreszcie obejrzeć tę kaszubską komedię.

  - Już sam film spotkał się z dużym zainteresowaniem - mówi Ewa Świątczak, z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastarni. - Dołączenie płyty do gazety było znakomitym pomysłem. Dzięki temu wreszcie miałam możliwość obejrzeć go w całości. Wcześniej widziałam tylko niektóre fragmenty "Testamentu".

  Inicjatywę wydania płyty wraz z gazetą chwali Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego. Jak przyznał, do tej pory nie miał okazji obejrzeć filmu.

  - Wcześniej słyszałem tylko relację, o czym ma on być, gdy twórcy ubiegali się o dotację - mówi marszałek Kozłowski.
  - To bardzo cenna inicjatywa, która promuje kaszubszczyznę. Nie tylko muzyka, ale i film jest naszym wkładem w kulturę europejską. We współczesnym świecie możemy wyróżniać się kultywowaniem tradycji kaszubskich.

  Marszałek jeszcze nie zdążył obejrzeć filmu.

  - Niestety, w ten weekend przygotowywałem się do ważnego wyjazdu, ale może w następnym tygodniu uda mi się nadrobić zaległości - powiedział nam wczoraj Jan Kozłowski.

  Film "Testament" został zrealizowany na podstawie opowiadania "Monika" Jana Drzeżdżona. Teatr amatorski ze Strzelna zaadaptował je na sztukę sceniczną. Aktorzy z tej grupy zagrali główne role w filmie wyreżyserowanym przez Andrzeja Sipajłę.

  Niektórzy czytelnicy przyznają, że właśnie nazwisko odtwórcy głównej roli zachęciło ich do kupienia gazety wraz z filmem. - Widziałam Józefa Roszmana wielokrotnie na scenie, jak opowiadał dowcipy po kaszubsku - mówi Joanna Jurczyk z Lisewa. - Film z jego udziałem jest znakomity.

  Czytelnicy uważają, że termin wydania gazety z płytą jest bardzo dobry. - Liczę na to, że kupili ją także wczasowicze, którzy w ten sposób poznają kaszubską kulturę - mówi Ewa Świątczak. - Każdy zabierze płytę do domu i tam pokaże znajomym. W ten sposób film powinien dotrzeć do odległych zakątków kraju.

  Reżyser Andrzej Sipajło przyznał nam, że pracuje już nad kolejnymi projektami. Jednym z nich ma być multimedialny bedeker kaszubski. Obecnie tworzy on scenariusz.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo