Polecamy
  TOP OF THE TOP Sopot Festival 2018

  Gwiazdy i wzruszające momenty na festiwalu w Sopocie

  Rozwiń
  Dwa Serca pod młotek

  Dwa Serca pod młotek

  Grzegorz Janowczyk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Barbara Sagan, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Dwa Serca", załamuje ręce. Ośrodek organizacji w Chrząstówku idzie pod młotek.
  Komornik Sądu Rejonowego w Człuchowie wyznaczył termin licytacji na 26 sierpnia. Chce za ośrodek nieco ponad milion złotych. Wszystko wskazuje na to, że jedna z bardziej znanych w kraju placówek specjalizujących się w hipoterapii przestanie istnieć.

  Jeszcze kilka tygodni temu zadłużone po uszy stowarzyszenie mówiło, że pertraktuje ze sponsorem, który jest gotów spłacić długi, wyremontować ośrodek i przywrócić w nim działalność. Teraz ów dobroczyńca, według prezes Sagan, chce kupić za bezcen placówkę na komorniczej licytacji.

  - On nas wykorzystał - nie ma wątpliwości Barbara Sagan. - Jego pełnomocnik często nas odwiedzał, nawet z całą rodziną. Wypytywał o szczegóły, wszystkim się interesował, ale zwlekał z podpisaniem umowy, która dawałaby nam nadzieje na przyszłość. Od dłuższego czasu nie mamy z nim żadnego kontaktu. Czujemy się oszukani.

  Barbara Sagan nie chce ujawnić, kim jest sponsor, który teoretycznie miał uratować Dwa Serca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że może chodzić o jednego z chojnickich biznesmenów.

  Nowy zarząd stowarzyszenia działa zaledwie od kilku miesięcy. Zapewnia, że prowadzi intensywne rozmowy ze wszystkimi wierzycielami i że są oni gotowi odraczać spłaty swoich należności. Tyle tylko że bez instytucji, osób prywatnych czy firm, które byłyby gotowe wyłożyć kilkaset tysięcy złotych na gruntowny remont ośrodka w Chrząstówku, te deklaracje niewiele pomogą Dwóm Sercom.

  - Jesteśmy zaskoczeni tym, że komornik chce sprzedać cały ośrodek, a nie jego część - dodaje prezes Sagan. - Jest on wart zdecydowanie więcej. Tylko sam Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zainwestował w niego grubo ponad dwa miliony złotych. Pieniądze wykładało wiele firm i instytucji, a także osoby prywatne.

  W biurze komornika dowiedzieliśmy się, że pod koniec ubiegłego roku ośrodek został oszacowany na 1,1 mln zł i ani tysiąca więcej.

  Przypomnijmy: Dwa Serca były prekursorem rehabilitacji konnej dzieci z porażeniem mózgowym. Miały hotel z bardzo dobrze wyposażonymi pokojami, salę sportową, gabinety lekarskie, hydromasażu i fizykoterapii, siłownię. Budowały kryty hipodrom. Kłopoty placówki zaczęły się po pożarze w połowie 2004 roku. Ogień strawił jej część. Kryzys pogłębiły kilkuletnie kłótnie i przepychanki wewnątrz organizacji, wzajemne oskarżenia. Tymczasem nowy hipodrom otwarto niedawno przy centrum rehabilitacji w Czarnem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chrzastowek byl i bedzie

  tadinek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 54

  Uśmiech w Chrząstówku …
  W sobotnie popołudnie 17 stycznia gwarno i radośnie było w ośrodku Stowarzyszenia „Dwa Serca” w Chrząstówku. Na karnawałowym spotkaniu zorganizowanym...rozwiń całość

  Uśmiech w Chrząstówku …
  W sobotnie popołudnie 17 stycznia gwarno i radośnie było w ośrodku Stowarzyszenia „Dwa Serca” w Chrząstówku. Na karnawałowym spotkaniu zorganizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia pojawili się rodzice wraz z niepełnosprawnymi dziećmi, nie tylko z powiatu człuchowskiego, ale i z Chojnic. Przy zastawionych stołach przy trzaskającym ogniu w kominku - śpiewano kolędy, do których przygrywał zespół instrumentalny z Kościoła Baptystów w Chojnicach. Pojawił się oczekiwany Gwiazdor, który paczkami obdarował 28 dzieci. Dla nie obawiających się lekkiego mrozu płonęło wielkie ognisko, przy którym chętni mogli upiec kiełbasę. Po zmierzchu odbył się pokaz sztucznych ogni. Rozświetliły niebo nad ośrodkiem stowarzyszenia, który mimo kłopotów będących wynikiem kadencji poprzednich prezesów, nie zamierza się poddać, a przeciwnie zamierza rozpocząć działalność, do jakiej został powołany. W sobotnie przedsięwzięcie na rzecz niepełnosprawnych dzieci, zaangażowali się i udzieli wsparcia: Sklep Resler z Chojnic, Hurtownia spożywcza Ryduchowscy - Lipienice, Zakłady mięsne A. SKIBA - Chojnice, Zakłady Mięsne „Prosiaczek” – Krąplewice, Wawrzon Gierszewski z Brus, Przetwórstwo rybne „SEKO” Chojnice, MAT S.A., masarnia GS z Pruszcza. Przedsiębiorstwo „Bagietka” Chojnice, PSS Chojnice, Sklep Medyczny Katarzyna Karpus Chojnice, Robert Ringwelski z Chojnic, Tomasz Pepliński NetCom – Chojnice. Podziękowania należą się również Tomaszowi Kierskiemu, Jarosławowi Klauzo, Mariuszowi Paluchowi Wojciechowi Pawełek – wszyscy z Chojnic. Przepiękne maskotki ofiarował pastor Henryk Skrzypkowski, zostały one zebrane przez członków kościoła w Chojnicach. Podziękowania należą się paniom z Koła Gospodyń w Chrząstówku, Firmom, które zapoczątkowały pomoc w odbudowie ośrodka - Budimex – Dromex, INKOP – Ireneusza Machuty, ROMICO – Piaseczno, rolnikom i sołtysowi ze wsi Witkowo. Firmom i przedsiębiorcom gotowym pomóc w dziele odbudowy ośrodka podajemy nr telefonu pod którym można uzyskać informację – 696 423 967. mail: dwaserca.chrzastowko@gmail.com.
  Osobom pragnącym odpisania 1% darowizny od podatku i mającym satysfakcję z uczestniczenia we wspaniałym dziele odbudowy i przywrócenia nadziei niepełnoprawnym dzieciom i rodzicom, podajemy adres. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Dwa Serca” Chrząstówko. KRS. NS-REJ. KRS/005400/08/783
  W roku 2008 zmieniła się forma przekazania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Obecnie należy jedynie wpisać w zeznaniu podatkowym nazwę organizacji i jej numer KRS oraz kwotę 1% podatku, którą chce się przekazać. Resztą formalności zajmie się już urząd skarbowy.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo