Komedia po kaszubsku

  Komedia po kaszubsku

  Jaromir

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jutro, 5 lipca, tydzień przed Zjazdem Kaszubów, w prezencie dołączymy do "Polski Dziennika Bałtyckiego" unikatową płytę VCD z filmem "Testament" w reżyserii Andrzeja Sipajły, zrealizowany na podstawie opowiadania Jana Drzeżdżona.
  - Chcemy promować naszych twórców, rodzinną mowę mieszkańców Kaszub i zachęcać ich do pielęgnowania własnego języka, który jest fundamentem kaszubskiej etniczności - podkreśla Mariusz Szmidka, zastępca redaktora naczelnego "Polski Dziennika Bałtyckiego", koordynator projektu. - Jest to pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny nakręcony w całości w języku kaszubskim.

  "Testament" jest adaptacją opowiadania Jana Drzeżdżona "Monika", napisanego po kaszubsku. To pełna humoru opowieść o kaszubskim chłopie, który przed śmiercią staje przed dylematem podziału swojego dobrze prosperującego gospodarstwa pomiędzy czwórkę kłócących się dzieci. Aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, film zawiera także napisy po polsku.

  "Testament" jest debiutem fabularnym Andrzeja Sipajły, od urodzenia mieszkającego we Władysławowie. W ubiegłym roku film prezentowano w konkursie niezależnym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

  - Swoje role aktorzy znali doskonale. Muzykę do filmu przygotował Tadeusz Korthals. Zdjęcia kręciliśmy w zagrodzie gburskiej w Nadolu, którą udostępniło nam Muzeum Ziemi Puckiej - tłumaczy Andrzej Sipajło.

  - Szczerze polecam komediowy "Testament" nie tylko Kaszubom, ale też przebywającym u nas gościom, bo film dostarczy na pewno niezapomnianych wrażeń - zachęca Artur Jabłoński, starosta pucki.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo