Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Prokuratura stawia zarzuty także radnym

  Prokuratura stawia zarzuty także radnym

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nawet 10 lat za kratkami może spędzić były pracownik Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd. - Łucjan Cz.
  To właśnie on miał ułatwiać sześciu miejscowym przedsiębiorcom wyłudzanie refundacji z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze miały być przeznaczane m.in. na tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Akty oskarżenia przeciwko tym siedmiu osobom gdańska Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

  Zarzuty dotyczą lat 1999-2003. Mechanizm działania - według prokuratury - nie należał wcale do skomplikowanych.
  Łucjan Cz. był odpowiedzialny za weryfikację składanych w starostwie wniosków na dofinansowanie z funduszu. Zdaniem prokuratorów, przedsiębiorcy posługiwali się podrobionymi dokumentami, na podstawie których otrzymywali refundację. Mieli też przedstawiać fikcyjne faktury na zakup sprzętu i maszyn, fikcyjnie również tworzyli niektóre miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Łucjan Cz. miał w sposób nieprawidłowy dokonywać weryfikacji składanych przez przedsiębiorców wniosków. To z kolei doprowadziło do wypłaty zawyżonych kwot lub refundacji kosztów, nawet gdy taka refundacja w ogóle nie przysługiwała. W ten sposób z funduszu miało nielegalnie wypłynąć ponad 842 tys. zł.

  - Oskarżeni nie przyznają się do winy, stąd nie wchodziło w grę dobrowolne poddanie się karze - mówi prokurator Barbara Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Tymczasem zebrany materiał dowodowy jest mocny i uzasadnia postawienie zarzutów.
  Łucjan Cz. uważa jednak, że nie popełnił czynów, o które jest posądzany. Zarzuty prokuratury odpierają też przedsiębiorcy. Dwóch z nich - Bogdan W. i Józef P. - to radni Rady Powiatu Starogardzkiego. Obaj panowie przekonują, że rzetelnie rozliczyli się z funduszem i zrealizowali wszystko, do czego się zobowiązali.

  - Nie mam sobie nic do zarzucenia - mówi Józef P.

  Radny przekonuje, że jest niewinny, i dziwi się, że prokuratura postawiła mu zarzuty. Podobnie wypowiada się Bogdan W., zapewniając, że zakupiony za pieniądze funduszu sprzęt do dzisiaj jest wykorzystywany, a osobę niepełnosprawną zatrudniał przez pięć lat, czyli znacznie dłużej niż musiał. W przypadku radnego chodzi o wyłudzenie "tylko" 12 tys. zł. Zdaniem prokurator Barbary Wawryniuk, kwoty tu nie mają znaczenia. Liczy się sam mechanizm wyłudzenia środków.

  Zarzutów nie pojmuje również kolejny z oskarżonych - Mariusz Sz.

  - W moim przypadku dotyczą one dwóch faktur za zakupiony sprzęt. On u mnie jest, a niepełnosprawni nadal pracują. Nie wiem więc, o co chodzi - mówi przedsiębiorca.
  W sprawę zamieszani są jeszcze Lucyna R., Krzysztof L. i Marek T. Wszystkim grozi do ośmiu lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo