Przeciwko opodatkowaniu poezji

  Przeciwko opodatkowaniu poezji

  Jarosław Zalesiński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak uprawiać poezję w tak nie poetycznych czasach? Zbigniew Machej znalazł na to pytanie chytrą odpowiedź.
  Skoro "Dziś przekaz/Poetycki musi chcąc nie chcąc/Konkurować z przekazem reklamowym?, trzeba podjąć to wyzwanie. Machej pisze więc czasem wiersze na pograniczu użytecznościowego kiczu i banału - na przykład "Dobre rady do wyhaftowania na makatkach". W wierszach literaccy idole Macheja, Appollinaire czy Hrabal, sąsiadują na równych prawach z Tomem Cruisem i Nicole Kidman, modą, kosmetykami i tak modnym zajadaniem się sushi. Lista tych popkulturowych cudeństw jest tu bardzo długa.
  Nie dajmy się jednak nabrać Machejowi. Jego strategia przypomina strategię opisywanego przez niego spaceru po upalnej Pradze za atrakcyjną, wydekoltowaną do pośladków dziewczyną. Przyjemnie pooglądać sobie jej plecy, ale gdy prażanka skręca do Tesco, Machej skręca w drugą stronę.
  Niby daje się Machej prowadzić w tych wierszach popkulturze, ale po to, by przypominać, że modny wizaż nakładany jest na "coraz bardziej wilgotniejącą powiekę wieczności?. Żeby to jednak widzieć, trzeba pozostać poetą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo