Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest przetarg na budowę Baltic Areny

Paweł Rydzyński
Biuro Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku ogłosiło przetarg na prace budowlane stadionu Baltic Arena.

- To milowy krok - cieszy się Ryszard Trykosko, prezes BIEG-u, i podkreśla, że Gdańsk jest spośród polskich miast w czołówce przygotowań do Euro. Przetarg na budowę stadionu został ogłoszony w poniedziałek po południu. Gdańsk zrobił to jako pierwszy, tego samego dnia co Wrocław.

Przetarg na prace ziemne pod budowę Baltic Areny został ogłoszony już na początku czerwca. Do poniedziałku trwa zbieranie wstępnych ofert.

- Zainteresowanych jest ok. 20 firm. To bardzo dużo - dodaje Trykosko.

Termin zgłaszania ofert na prace budowlane upływa 4 września. Prace ziemne mają rozpocząć się tuż przed Bożym Narodzeniem, prace budowlane w kwietniu lub maju 2009.
Baltic Arena ma być gotowa do końca 2010 r. Pierwszy mecz odbędzie się prawdopodobnie wiosną 2011.

Jest też kolejna dobra wiadomość. W najnowszym raporcie UEFA zagrożenie dla terminowości budowy Baltic Areny zostało zmniejszone z wysokiego do średniego. UEFA zwlekała z podjęciem takiej decyzji, gdyż Gdańsk nie miał gwarancji finansowych na stadion. Teraz ma - środki na Baltic Arenę zabezpieczono w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska.

Wysokie zagrożenie dla terminowości inwestycji jest zdaniem UEFA w tej chwili w Warszawie i Chorzowie. Gdańsk jest na tym samym poziomie co Wrocław, nieco wyżej są Poznań i Kraków (stadion rezerwowy).

- Nie ma się czemu dziwić, że Poznań i Kraków są wyżej. Jest tak dlatego, że tam są już stadiony, które wymagają tylko rozbudowy - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który podobnie jak Trykosko przebywa w Niemczech na wyjeździe studyjnym.

Jego uczestnicy zwiedzają m.in siedzibę konsorcjum RKW, które zaprojektowało Baltic Arenę, obejrzą stadion w Kolonii i zobaczą próby wytrzymałości modelu Baltic Areny w tunelu aerodynamicznym.

Z kolei w piątek w Gdańsku spotkają się posłowie z sejmowej podkomisji ds. Euro 2012.

Współpraca z Berlinem

Dzisiaj przedstawiciele władz Berlina i Gdańska podpiszą porozumienie o współpracy, dotyczące transportu publicznego, komunikacji miejskiej, organizacji Euro 2012, inwestycji oraz turystyki. Dzięki porozumieniu gdańscy urzędnicy będą mogli wymieniać doświadczenia i konsultować pomysły i rozwiązania z bardziej doświadczonymi w tej tematyce urzędnikami z Berlina. Do tej pory Berlin współpracował w tym zakresie tylko z Warszawą. Władze Berlina reprezentować będzie Peter Gräfe z Referatu Technologii i Innowacji oraz Horst Jürgen Rösgen z Wydziału Senatu Berlina ds. Gospodarki, Technologii i Spraw Kobiet, a ze strony Gdańska porozumienie podpisze Krzysztof Rudziński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych UM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki