Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Agencja Wojskowa: mienie czy uzbrojenie?

  Agencja Wojskowa: mienie czy uzbrojenie?

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Największa agencja nieruchomości w Polsce zostanie zlikwidowana.
  Chodzi o Agencję Mienia Wojskowego, która posiada setki hektarów gruntów w całej Polsce, niszczejących budynków oraz zalegającego magazyny sprzętu wojskowego, który wyszedł już z użycia. Likwidację zapowiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich.

  - AMW będzie rozwiązana - stwierdził. - Krytycznie oceniam funkcjonowanie poprzedniego kierownictwa agencji. Premier podjął decyzję o komunalizacji majątku, którym AMW zarządza. To majątek nieruchomy, który z dniem 1 stycznia przejdzie na własność samorządów.
  To, według ministra, powinno uruchomić koniunkturę w samorządach, gdzie tej zbędnej dla wojska własności było zbyt dużo.

  AMW ma ok. 100 nieruchomości, które niszczeją i nie są używane. Są wystawione na sprzedaż, jednak na razie rzadko znajdują nabywców. W województwie pomorskim, jak wynika z informacji umieszczonych na stronie AMW, takich obiektów, w tym działek i budynków, jest pięć (Wierzchowo Człuchowskie, Tupadły koło Rozewia, Hel, Rozewie i Poddąbie). Wszystkie znajdują się w odległości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów od morza i plaży.

  AMW zostanie zastąpiona od stycznia 2009... Agencją Uzbrojenia, która oprócz zbycia pozostałości niepotrzebnego majątku, będzie dokonywać zakupów i zbroić polską armię.
  Nowa agencja będzie musiała pozbyć się po poprzednikach ponad 67 ton amunicji, w tym paliwa rakietowego, ponad 20 okrętów i 30 statków powietrznych: śmigłowców oraz samolotów.

  - Priorytetem będzie pozyskiwanie całego nowego uzbrojenia i wyposażenia dla naszych żołnierzy. Przeznaczymy na to w tym i przyszłym roku 4,9 miliarda złotych - wyjaśnia minister Klich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo