A1 do Torunia A1 w 2011 roku!

  A1 do Torunia A1 w 2011 roku!

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  GTC do 2011 roku wybuduje drugi odcinek autostrady A1. Kilometr drogi będzie kosztował 11,7 mln euro.

  Za trzy lata kierowcy pojadą drugim odcinkiem autostrady A1 do Torunia. Po kilku miesiącach negocjacji Ministerstwo Infrastruktury i Gdańsk Transport Company parafowały umowę na budowę i eksploatację drogi.

  Zgodnie z porozumieniem, GTC wybuduje kolejne 62 kilometry północnego odcinka autostrady A1 za cenę około 11,7 mln euro za kilometr, a także trzy mosty, w tym dwa przez Wisłę, za 191 milionów euro.
  Wynegocjowana cena jest nieco wyższa od wcześniej podawanej (11,5 mln zł za kilometr i 188 mln zł za mosty) z powodu umocnienia złotego do euro w ciągu kilku ostatnich dni. Termin oddania trasy kierowcom to grudzień 2011 roku.

  - Jest to umowa przedwstępna i musi zostać zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów i banki zapewniające finansowanie - powiedział Aleksander Kozłowski, członek Rady Nadzorczej GTC.

  Z akceptacją Ministerstwa Finansów nie powinno być problemu, ponieważ przedstawiciele resortu uczestniczyli w negocjacjach. Banki finansujące sprawdzą ją tylko pod względem formalnym. Umowa główna może być podpisana już w lipcu.

  GTC w umowie zobowiązało się, że prace przygotowawcze rozpoczną się przed 15 sierpnia. Generalnym wykonawcą projektu będzie konsorcjum Skanska-NDI.

  Negocjacje trwały kilka miesięcy, ponieważ punktem spornym była cena za kilometr. Wcześniej padały kwoty rzędu 14-17 mln euro, a niższą cenę udało się wynegocjować dzięki zmianie projektu mostu przez Wisłę w okolicach Grudziądza i ograniczeniu liczby pasów ruchu w każdym kierunku z trzech do dwóch.

  - Polski na więcej nie stać - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, ogłaszając zawarcie porozumienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo