25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Bliżej rzeczywistości

  Bliżej rzeczywistości

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, dziennikarka działu wydarzeń

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  System jednorodnych grup pacjentów powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych. Miał ograniczyć stale rosnące koszty swiadczeń medycznych.

  Placówki, które otrzymywały zapłatę za wykonane usługi metodą fee for service, swiadczyły ich coraz więcej, zwłaszcza tych najwyżej wycenionych. System JGP miał zmusić szpitale do bardziej efektywnej pracy, jednocześnie hamując wzrost wydatków. I sprawdził się, dlatego wzorem Ameryki wprowadziły go niemal wszystkie kraje europejskie. Dobrze więc, że i my podążamy ich śladem, bo zamiast silić się na orygilanośc, rozsądniej wykorzystać pozytywne doświadczenia innych. Wygląda na to, że obecna ekipa zarządzająca miliardami złotych z naszych składek, wie co robi i w jakim kierunku zmierza. System JGP jest profesjonalny.

  Uwzględnia nie tylko koszt świadczenia, ale również pracy personelu, stopień skomplikowania procedury medycznej i danego przypadku, wiek pacjenta i tak dalej. Inaczej przecież kosztuje operacja przepukliny u 18-latka, a inaczej u starszego mężczyzny z cukrzycą, niewydolnością krążenia, z użyciem tzw. siatki. Do tej pory nasi zachodni sąsiedzi dziwili się, jakim cudem za marne pieniądze, jakie rząd przeznacza na ochronę zdrowia, polscy pacjenci mają wcale nie najgorszy system. Cud polegał na tym, że do niedawna system ten w ogóle nie uwzględniał w kosztach pracy medycznego personelu, przede wszystkim lekarzy. JPG te koszty bierze pod uwagę. Bliżej nam teraz do rzeczywistości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo