25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Metropolia wcale nie będzie zabierać pieniędzy mniejszym

  Metropolia wcale nie będzie zabierać pieniędzy mniejszym

  Grażyna Pietrzak i Marzena Klimowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jan Kozłowski: konkurencja Gdyni z Gdańskiem jest w wielu sprawach mobilizująca, ale w niektórych niekoniecznie. Zapis czata z marszałkiem woj. pomorskiego, który odbył się na stronach serwisu www.naszemiasto.pl
  sopocianka: Czy ciężko jest godzić interesy sopocianina z interesami marszałka województwa?
  Nie, dlatego że mam równy dystans do obu miast: Gdańska i Gdyni. I dużo sympatii do całego regionu pomorskiego.

  rafal_1: Jaki powiat najlepiej wykorzystuje środki unijne?
  Podliczyliśmy cały okres 2004-2006 - najlepiej wypadły te powiaty, gdzie były prowadzone największe inwestycje. I tu przoduje Gdynia, z uwagi na Trasę Kwiatkowskiego, a na II miejscu jest Gdańsk za sprawą linii tramwajowej na Chełm. Dalej - powiat wejherowski, gdański, pucki, Kalwaria Wejherowska, droga 216 ...

  koloterr: Czy powtórzyłby Pan dzisiaj swoje słowa dotyczące cen i autostrady A1 - dla jednych są bary, dla innych restauracje...

  Przyznaję, że to sformułowanie było nieszczęśliwe. Chodziło mi o to, że lepiej mieć drogą autostradę niż nie mieć żadnej, bo nawet te samochody, które jadą autostradą, zmniejszają ruch na drodze krajowej i jest jakiś wybór. A przypomnę, że po naszych badaniach, które posłużyły jako argumenty dla ministra infrastruktury, cena została obniżona. Z czego się osobiście cieszę.

  sopocianka: Czy podoba się Panu rozwiązanie architektoniczne zabudowy centrum Sopotu; nie drażni Pana beton i szkło wobec secesyjnej architektury miasta?
  Mam mieszane uczucia. Z jednej strony cieszy mnie, że wracamy do tradycji Domu Zdrojowego, z drugiej jednak - mam pewne wątpliwości. Wynikają one z tego, że trudno jest powielać wprost dawną architekturę, bo współczesność pozostawia jednak znak czasu.

  orkan: Czy nie ma Pan wrażenia, że Pomorze, na przykład w porównaniu z Dolnym Śląskiem, zostaje w tyle. Nie mamy chyba dobrego pomysłu na nasz region...
  Taka sytuacja wynika z położenia geograficznego. Dostępność Dolnego Śląska była ze strony Europy Zachodniej znacznie lepsza, a u nas ciągle pokutował brak autostrady A1. Myślę, że obecnie zarówno województwo, jak i Trójmiasto ma lepszy pomysł na rozwój niż tamten rejon, bo stawia bardziej na rozwój firm HIGH-tekowych (to jest wysokich technologii) i obsługi księgowo- finansowej niż produkcyjnych. A przypomnę, że razem z Dolnym Śląskiem byliśmy pierwszymi województwami, które zatwierdziły w Brukseli programy rozwojowe, tak zwane regionalne programy operacyjne.

  Kwidzyn29: Co z mostem na Wiśle w Kwidzynie?
  Myślę, że ostatnie rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury przekonały ostatecznie ministra do podjęcia decyzji o budowie mostu i w przyszłym roku będzie ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji.

  orkan: Czy popiera Pan projekt ustawy metropolitalnej? Część polityków uważa, że przyczyni się ona do pogłębienia nierówności w regionach. Bo rozwój Trójmiasta niewiele da Słupskowi czy Chojnicom.
  Popieram ustawę metropolitalną, bo ten rozwój nie będzie się odbywał kosztem innych miast. Natomiast będzie biegunem wzrostu dla całego województwa. Będzie sięgał po pieniądze zewnętrzne, a nie kosztem środków, które mamy do dyspozycji lokalnie. Takie są doświadczenia Europy i świata.

  celkod: Czemu jest tyle animozji między Gdańskiem a Gdynią? To ambicje polityków czy realne interesy? To dobre animozje (konkurencja!) czy niszczące?
  Powiem wprost, że być może są to pewne zaszłości historyczne, gdyż Gdynia zbudowana została kontra Gdańskowi. Myślę jednak, że właśnie powstanie metropolii wymusi współpracę, która już na pewnych polach istnieje. W pewnym zakresie ta konkurencja jest mobilizująca, a w niektórych - niekoniecznie.

  rafal_1: Co z SKM na Rębiechowo i do Osowej?
  Wczoraj rozmawiałem z panią minister Elżbietą Bieńkowską (rozwoju regionalnego) oraz wiceminister infrastruktury, które potwierdziły, że projekt bardzo dobrze wpisuje się w kryteria dofinansowania i w lipcu powinna być w tej sprawie decyzja.

  celkod: Czy popiera Pan budowę na Pomorzu tarczy antyrakietowej?
  Nie jestem zwolennikiem ani przeciwnikiem tej budowy. Widzę dużo za, ale i przeciw.

  observer: Czy nie jest Panu wstyd, że działając z aparatczykami PiS, wyrzucił Pan prezesa specjalnej strefy ekonomicznej Włodzimierza Ziółkowskiego? Najpierw stracił on stanowisko, a potem pracę. Nowa ekipa w strefie radzi sobie znacznie gorzej.
  W strefie mamy zaledwie kilka procent udziałów, decyzja nie była moja, a Skarbu Państwa. I nie podzielam zdania, że nowa ekipa radzi sobie gorzej, a wręcz przeciwnie. Na przykład: do decyzji pana prezesa Ziółkowskiego związanych z inwestycją w Łysomicach mamy wątpliwości co do uzasadnienia ekonomicznego.

  patrycjusz: Czy nie obawia się Pan koncepcji reformy służby zdrowia i wrzucenia jej "pod samorządy"? Czy to nie jest tak, że rząd pozbywa się problemu? Czy regiony i powiaty są w stanie prowadzić szpitale, które mają ogromne budżety i jeszcze większe kłopoty?
  Tak naprawdę samorządy mają już te jednostki, tak że nie widzę tu żadnej rewolucyjnej zmiany. Natomiast popieram pomysł przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego, pod warunkiem ich wcześniejszego oddłużenia.

  Siwy z Tczewa: Panie marszałku, tczewski most ma 150 lat, został wpisany na listę międzynarodową zabytków inżynierii budowlanej przez ATI. Jeżeli nie znajdą się pieniądze na ratowanie tego zabytku, most runie do Wisły. Co Pan zrobił dla ratowania mostu?
  Ciągle potrzeb jest więcej niż możliwości ich sfinansowania. Jest dylemat, czy budować most w Kwidzynie, czy ratować ten w Tczewie. Myślę, że znajdziemy jednak rozwiązanie, żeby nie dopuścić do katastrofy i uratować wspaniały zabytek.

  Rafał Tczew: W tym roku okazało się, że nie starczy środków z RPO na dojazd do węzła autostrady A1 w Stanisławiu. Dlaczego 8-tys. Pelplin otrzyma obwodnicę, a 65-tys. Tczew, z 10 tysiącami miejsc pracy w Strefie Ekonomicznej - nie?
  Priorytetem w wydatkowaniu środków z RPO będą właśnie węzły dojazdowe do A1 - w tym ten w Stanisławiu.

  patrycjusz: Czy nie sądzi Pan, że pora na zmiany kadrowe? - chodzi o prezydentów miast w Gdańsku, Gdyni, Sopocie. Obecni zdają się popadać w rutynę...
  Moim zdaniem, są to jedni z najlepszych prezydentów miast w Polsce. I mówiłbym nie tyle o rutynie, co o ich doświadczeniu i skuteczności w zdobywaniu środków unijnych.

  kali: Coraz częściej mówi się o powrocie do koncepcji budowy elektrowni atomowych. Czy popierałby Pan taką inwestycję na Pomorzu?
  Nie miałbym nic przeciw takiej inwestycji, ponieważ dzisiaj są to technologie absolutnie bezpieczne, zupełnie nieporównywalne z tym, co kojarzy się nam na przykład z Czarnobylem.

  betylz: Czy popiera Pan rozwój na lotnisku w Babich Dołach funkcji cywilnych? Czy z panem Adamowiczem będzie Pan sabotował przedsięwzięcie?
  Popieram rozwój lotniska w Babich Dołach, jako funkcji uzupełniającej do rozbudowywanego Rębiechowa. Na dzisiaj widziałbym tam lotnisko dla czarterów, cargo i małych samolotów. A w przypadku nasilenia ruchu lotniczego - np. Euro 2012 , jako dodatkowego.

  kali: Czego obecnie najbardziej brakuje polskim samorządom. Pieniędzy jest sporo, prawnie jest coraz lepiej... Co można jeszcze zmienić?
  Pieniędzy jest sporo, ale potrzeb jeszcze więcej. Potrzeba np. uproszczenia procedur realizacji inwestycji.

  korallik: Jak zareklamowałby Pan zachodniemu turyście wypoczynek na Pomorzu?
  Ma tu wszystko, co sobie niemal może wymarzyć: piękne piaskowe plaże, których wbrew pozorom nie ma w Europie dużo, wspaniałe zabytki, możliwości rekreacji, windsurfing itp., piękne kaszubskie i kociewskie lasy i... przyjaźni Pomorzanie.

  betylz: Czy chodzi Pan na mecze Lechii Gdańsk? Czy dobrze bawi się Pan, słuchając buczenia rasistów?
  Za młodu byłem wiernym kibicem Lechii Gdańsk, ostatnio bywam sporadycznie, bo też zniechęca mnie postawa niektórych kibiców, tak zwanych kiboli.

  killer: Jakie jest Pana ulubione miejsce do wypoczynku na Pomorzu?
  W soboty i niedziele najchętniej jeżdżę rowerem nadmorską aleją Sopot - Gdańsk, a wakacje spędzam w lasach kaszubskich w okolicach Sulęczyna. Czasem - w Jastrzębiej Górze.

  klinga: Pana ulubiona impreza organizowana na Pomorzu?
  Festiwal Gwiazd i Festiwal Szekspirowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo