Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Dwie firmy chcą przejąć komunikację miejską

  Dwie firmy chcą przejąć komunikację miejską

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dwie firmy przewozowe zostały w grze w rokowaniach z miastem, które mają zakończyć się prywatyzacją Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. W piątek minął czas na złożenie przez potencjalnych inwestorów dokumentów zawierających pomysły na reformę komunalnego przewoźnika.
  Zainteresowane inwestowaniem w MZK są nadal Nord Express z Dębnicy Kaszubskiej k. Słupska i PUH Latocha z Wielgłów, działające w powiecie tczewskim. Zrezygnowała firma Veolia Transport Polska.

  Piątkowe złożenie ofert zakończyło drugi etap rokowań, do którego zostali dopuszczeni wszyscy trzej wymieni przewoźnicy. Na tym etapie firmy mogły wejść do MZK, przyjrzeć się przedsiębiorstwu, taborowi autobusów, organizacji pracy, systemowi komunikacji i sytuacji finansowej, mogły też porozmawiać z załogą.

  Swoje karty, w których zapisana jest przyszłość MZK, odkrywa Nord Express. - Przedstawiliśmy miastu kilka wariantów prywatyzacji. Wszystkie sprowadzają się do tego, że tworzy się całkiem nowa spółka. Miasto wnosi obecną firmę ze wszystkim, co ona ma i z obecnymi zobowiązaniami, a my aport w postaci nowszego taboru i wkład gotówkowy - wyjaśnia Piotr Rachwalski, prezes Nord Expressu.

  Słupska spółka zamierza sukcesywnie wprowadzać na malborskie ulice autobusy niskopodłogowe. Na "pierwszy ogień" do wymiany poszłyby najstarsze autosany i jelcze.

  Prezes Nord Expressu po trzech dniach spędzonych w MZK mówi, że "skarbem" miejskiej firmy przewozowej są ludzie. - Jednym z głównych kapitałów MZK są właśnie pracownicy, nie stare budynki i stare autobusy - mówi Rachwalski.

  - Podczas spotkania z załogą ujęło mnie zrozumienie, jakie pracownicy mają dla trudnej sytuacji firmy i ich troska o dalszy los przedsiębiorstwa. Powiedzieliśmy, że nie mają szukać żadnej innej pracy. Pod warunkiem, że to my będziemy inwestorem.

  Malborczycy na własnej skórze doświadczają skutków złej sytuacji finansowej zakładu. Od maja rozkład jazdy jest uszczuplony - tak szukane są oszczędności.

  Jutro zbierze się zespół ds. negocjacji, złożony z urzędników i radnych miejskich oraz przedstawicieli załogi i zarządu MZK, który do 23 lipca ma wyłonić inwestora do dalszych negocjacji. Także we wtorek o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się debata nt. prywatyzacji MZK.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo