Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział Kanału Raduni w Gdańsku niezgodny z planem. Sprawa trafi do ministra

Ewelina Oleksy
Inwestor budujący kompleks Forum Gdańsk w centrum miasta, planuje - za zgodą miejskich urzędników - budowę drugiego dna na odcinku zabytkowego Kanału Raduni
Inwestor budujący kompleks Forum Gdańsk w centrum miasta, planuje - za zgodą miejskich urzędników - budowę drugiego dna na odcinku zabytkowego Kanału Raduni Piotr Hukało
Kontrola Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykazała, że mogą istnieć podstawy do stwierdzenia nieważności wszystkich decyzji dotyczących zabudowy Kanału Raduni.

Aktualizacja, godz. 16.45

Rafał Elżanowski, Dyrektor Techniczny Forum Gdańsk

"Trudno nam dziś komentować informacje Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż nie znamy szczegółów dotyczących wyników przeprowadzonej kontroli.

Zwracamy jedynie uwagę, iż Pani Konserwator wyraziła swoją ocenę dotyczącą pozwolenia na budowę koryta edukacyjnego, która nie jest wiążącym stanowiskiem organu administracyjnego.

Przypomnijmy, dlaczego spółka Forum Gdańsk zdecydowała się na poszukiwanie rozwiązania dla lepszej ekspozycji i miejscowego podczyszczenia wód Kanału Raduni w części kompleksu.

U podłoża trwających 5 lat prac i dyskusji z ekspertami leżą trzy przesłanki:

· Kanał Raduni przez lata nie był eksponowany. W notatce z 24 maja 2011 Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (wówczas był nim p. Marian Kwapiński), opiniując pozytywnie projekt zagospodarowania brzegów Kanału (powstaje tam bulwar spacerowy) stwierdził, iż „należy szukać rozwiązań najbardziej zbliżających ludzi idących wzdłuż kanału do poziomu wody”.

· Woda w Kanale jest zanieczyszczona, na co wpływ ma obszerna, sięgająca wiele km poza Gdańsk zlewnia Kanału Raduni, do której spływają nie tylko zwierzęce odchody, ale też chemiczne środki ochrony roślin stosowane na polach i działkach.

· Średni stan wody w Kanale wynosi ok. 20 cm, co powoduje, iż częściej widać raczej kępy traw czy śmieci wrzucone do Kanału na różnych jego odcinkach, niż wodę. Na obszarze budowy Forum Gdańsk nurt jest spowolniony przez istniejący od kilkudziesięciu lat syfon, wybudowany na potrzeby uregulowania Kanału przy torach kolejowych.

To wszystko spowodowało poszukiwanie rozwiązania, które pozwoli na cieszenie się pięknem i historią Kanału Raduni w tym miejscu.

Podkreślamy także, że zgodnie z wymogiem PKWZ, projektowane koryto edukacyjne ma mieć formę umożliwiającą jego demontaż i w żadnym razie nie naruszy brzegów, ani dna kanału.

Przypomnijmy też, że koncepcja uzyskała pozytywną opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Gdańsku działającej pod przewodnictwem prof. dr hab. Antoniego Taraszkiewicza, architekta i urbanisty, członka Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Gdańsku (2014-2018). "

***
Błędy formalne, niezgodność z planem zagospodarowania, a także podstawy do stwierdzenia nieważności decyzji o podziale Kanału Raduni. To wyniki kontroli przeprowadzonej przez pomorską wojewódzką konserwator zabytków w biurze miejskiego konserwatora zabytków. Dotyczyła ona budowy Forum Gdańsk, a w szczególności kontrowersyjnego pomysłu, by w biegnącym przez środek kompleksu odcinku Kanału Raduni wybudować drugie dno. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem miejskich aktywistów, radnych oraz części ekspertów. W efekcie postępowanie w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa i wojewoda pomorski, a prezydent Paweł Adamowicz zlecił w magistracie wewnętrzny audyt. Niezależnie kontrolę prowadziła też wojewódzka konserwator zabytków.

- Poza drobnymi uchybieniami formalnymi np. brakiem terminu rozpoczęcia robót we wniosku, kontrola stwierdziła, że mogą istnieć podstawy do stwierdzenia nieważności wszystkich decyzji. Pierwotne pozwolenie na budowę wydawał WUOZ w Gdańsku, projekt zamienny procedował już konserwator miejski. Nie uchylił on jednak poprzedniej decyzji, tak by zgodnie z prawem wydać następne pozwolenie. Tym samym w obiegu prawnym pozostają dwa równoważne pozwolenia - tłumaczy Agnieszka Kowalska, PWKZ.

W jej ocenie decyzja o przebudowie Kanału Raduni jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Co dalej? O tym ma zdecydować minister kultury i dziedzictwa narodowego, do którego w najbliższych dniach trafią wnioski z kontroli.

- PWKZ skieruje sprawę wydanych pozwoleń do MKiDN. Ministerstwo jest organem drugiej instancji dla pozwoleń wydanych przez konserwatora miejskiego- wskazuje Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ.

Komunikat Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

"PWKZ zakończył kontrolę w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, a wnioski z kontroli przekazano już zainteresowanym, czyli MKZ w Gdańsku oraz Prezydentowi Miasta Gdańska.
Przypomnijmy, zakres kontroli obejmował: sprawdzenie pod względem formalno-prawnym i merytorycznym prawidłowości przeprowadzonych postępowań administracyjnych w sprawie wydania pozwoleń na: wykonanie robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu, wynikającym z zamiennego projektu budowlanego Wielofunkcyjnego Kompleksu Handlowo-Usługowego w granicach ulic 3 Maja, Okopowej, Alei Armii Krajowej, Hucisko, Targ Rakowy i Targ Sienny w Gdańsku (decyzja 743/2016 z dnia 18.10.2016 r.) oraz na wykonanie robót budowlanych zamiennych w granicach ulic 3 Maja, Okopowej, Alei Armii Krajowej, Hucisko, Targ Rakowy i Targ Sienny w Gdańsku (decyzje 455/2016 z dnia 13 lipca 2016 r. i 792/2016 z dnia 03.11.2016 r.). Decyzje te oczywiście dotyczą Kanału Raduni, nazywanym w nich „korytem edukacyjnym Kanału Raduni”.
– Poza drobnymi uchybieniami formalnymi np. brakiem terminu rozpoczęcia robót we wniosku, kontrola stwierdziła, że mogą istnieć podstawy do stwierdzenia nieważności wszystkich decyzji. Pierwotne pozwolenie na budowę wydawał WUOZ w Gdańsku, projekt zamienny procedował już konserwator miejski. Nie uchylił on jednak poprzedniej decyzji, tak by zgodnie z prawem wydać następne pozwolenie. Tym samym w obiegu prawnym pozostają dwa równoważne pozwolenia – tłumaczy Agnieszka Kowalska, PWKZ.
W ocenie PWKZ decyzja pozwalająca na realizację „koryta edukacyjnego” jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca.
PWKZ skieruje sprawę wydanych pozwoleń do MKiDN. Ministerstwo jest organem drugiej instancji dla pozwoleń wydanych przez konserwatora miejskiego."

Betonowanie Kanału Raduni?

Przypomnijmy. W sierpniu 2017 r. Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zaapelowało do prezydentów Gdańska o interwencję w sprawie zabudowy Kanału Raduni na terenie Forum Gdańsk. Stowarzyszenie FRAG stwierdziło, że zmieniony został wcześniejszy projekt i teraz kanał ma być całkowicie zabetonowany, a nad nim puszczona sztuczna, kilkucentymetrowa "fontanna" na kafelkach.

Czytaj więcej na ten temat:

We wrześniu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo ws. przebudowy Kanału Raduni. Śledczy sprawdzają, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłego wojewódzkiego konserwatora.

Czytaj więcej na ten temat: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przebudowy Kanału Raduni

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zatrudnił kancelarię z Warszawy, by sprawdziła decyzje dotyczące przebudowy Kanały Raduni. Audyt zaczął się w październiku.

Zobacz naszą sondę: Mieszkańcy o budowie Forum Gdańsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki