Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowy o ekonomii w społecznym wymiarze

Jacek Klein
Znane osobistości, między innymi twórcy obecnej rzeczywistości gospodarczej i politycznej Polski, goszczą w Gdańsku. Wezmą udział w zaczynającej się dziś konferencji "Ekonomia Solidarności. Gdańska Konferencja Ekonomii Społecznej".

To międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest spotkanie osób związanych z ekonomią społeczną w Polsce i na świecie oraz dyskusja na temat możliwości rozwoju tego sektora. Poprzez łącza elektroniczne swoimi opiniami podzielą się niedawni liderzy światowej polityki i gospodarki. Niektóre debaty w ramach konferencji będą dostępne dla szerokiej publiczności.

Zaplanowano wiele sesji tematycznych, związanych z ekonomią społeczną, prowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Paneliści zajmą się problemami regulacji dotyczących funkcjonowania ekonomii społecznej w Polsce, miejsca ekonomii społecznej w strategii lat 2007-15 oraz kwestią relacji z administracją publiczną na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Jednym z istotnych tematów będą relacje ze środowiskiem biznesu. Zebrani spróbują odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o to, czy firmy to partnerzy czy konkurenci, czy biznes jest świadom swojej odpowiedzialności społecznej?

- Obecnie firmy mają do spełnienia dużo więcej funkcji w wymiarze społecznym, niż osiąganie zysku samego w sobie. Zyskiem jest też działanie na rzecz społeczności i otoczenia, w którym firma funkcjonuje, czyli dla ludzi, dla środowiska - uważa dr Ewa Hope z Politechniki Gdańskiej.

Najważniejsze wydarzenie zaplanowane zostało na jutro. W Europejskim Centrum Solidarności w Centrum Stocznia Gdańsk odbędzie się otwarta dla publiczności debata, w której udział wezmą główni architekci przemian w Polsce po 1989 roku - Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski oraz prof. Leszek Balcerowicz, pierwszy minister finansów.

W debacie udział weźmie także premier Donald Tusk. W ramach telekonferencji doradca ekonomiczny Solidarności i pierwszego niekomunistycznego rządu RP - Jeffrey Sachs dokona oceny okresu transformacji podczas telekonferencji, zaś Tony Blair przedstawi swoją wizję rozwoju modelu ekonomii społecznej w Europie. Moderatorem będzie dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności ojciec Maciej Zięba. Jutrzejsza debata rozpocznie się o 17.30. Wstęp wolny!

W sobotę natomiast mieszkańcy i turyści odwiedzający Gdańsk na Długim Targu będą mogli w godz. 10-17 odwiedzić "Targi Ekonomii Społecznej", podczas których przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej będą oferować swoje produkty i prezentować działalność własnych organizacji.

Targom towarzyszyć będzie kalejdoskop rezultatów Partnerstwo na rzecz Rozwoju IW EQUAL we wnętrzach Dworu Artusa, a także przegląd reklamy społecznej oraz premiera filmu dokumentalnego o korzeniach i przyszłości ekonomii społecznej w Polsce.

Konferencja jest organizowana w ramach projektu "Upowszechnianie ekonomii społecznej w Polsce na podstawie doświadczeń PIW EQUAL". Głównym organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych FISE na zlecenie Fundacji "Fundusz Współpracy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki