Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Zniknęły pojemniki do segregacji

Beata Jajkowska
Do niedawna za wywóz posegregowanych przez mieszkańców odpadów płacił Urząd Miasta Gdyni. On też wskazywał w dostępnych dla wszystkich miejscach lokalizacje dla kolorowych pojemników.

Warunek - jeden zestaw miał służyć co najmniej 500 mieszkańcom. Tym ostatnim nie zawsze to jednak odpowiadało, bo albo wrzucane butelki za dużo hałasu robiły, albo ktoś kartony wyciągnął. Rada Miasta zmieniła więc regulamin utrzymania porządku w mieście. Teraz każda spółdzielnia, wspólnota czy właściciel domku jednorodzinnego muszą sami podpisać umowę na dostawę kolorowych pojemników i za to zapłacić. Jednak ludzie do płacenia chętni nie są. Stąd pojemniki zniknęły z ulic Gdyni.

Aleksander Michałowski jest entuzjastą segregowania odpadów. Jego świadomość ekologiczną wzmocnił kilkuletni pobyt w Austrii, gdzie za wyrzucenie w jednym worku pomieszanych domowych odpadów grożą słone kary. Gdy kilkanaście dni temu wrócił do Gdyni, nabyte w Austrii przyzwyczajenia próbował wcielić w czyn.

- Wyszedłem na idiotę - mówi Michałowski. - Uzbrojony w kilka wiaderek, z których w jednym był papier, w drugim plastik, w kolejnych odpowiednio szkło i aluminium, biegałem po osiedlu Dąbrowa i próbowałem znaleźć kolorowe pojemniki do segregacji. Bez skutku. W Gdyni tyle mówi się o ekologii, czego dowodem jest nowoczesna Ekodolina z linią do odzyskiwania surowców wtórnych. A jak tu je odzyskiwać, skoro mieszkańcy są zmuszani wrzucać wszystko do jednego wora?

Michałowski nie jest wyjątkiem. Wielu gdynian chce segregować odpady, tymczasem pojemników w mieście jak na lekarstwo, a o nowym obowiązku segregowania odpadów przez mieszkańców mało kto słyszał.

- To nie do końca tak. Przyjęty latem ubiegłego roku regulamin w części zapisów dotyczących właśnie gospodarowania szkłem, plastikiem, makulaturą i odpadami zielonymi obowiązuje dopiero od stycznia, stąd trochę zawirowań - tłumaczy Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki". - Teraz to każdy właściciel, a nie gmina, musi zawrzeć z firmą wywozową umowę i postawić koło swojej posesji pojemniki do segregacji. Segregacja nie jest już dobrowolna, stała się obowiązkiem. Muszą się do tego stosować zarówno spółdzielnie i wspólnoty, jak i właściciele domków jednorodzinnych, inaczej karani będą mandatami. Tyle że wspólnoty i spółdzielnie muszą ustawić pojemniki - jeden na co najmniej 500 mieszkańców, a właściciele domków mogą kupić w firmie wywozowej worki na plastik, makulaturę i szkło. W Gdyni jest łatwiej, bo do jednego można wrzucać wszystkie te trzy rzeczy, jest bowiem możliwość rozdzielenia ich w sortowni.
Ideą zmiany gdyńskiego regulaminu było, by system stał się powszechny i by przysłowiowy Kowalski nie biegał po dzielnicy i nie szukał pojemników. Kiedyś pojemniki stały przy ciągach dla pieszych, teraz mają być lokowane w zamykanych na klucz pergolach, które spółdzielnie czy wspólnoty muszą sobie same wybudować.

- Zamówień na pojemniki jest niewiele - przyznaje Janusz Sidor, dyspozytor z gdyńskiego Saniporu. - Nie każdy przecież ma ochotę budować pergolę. To są koszty. Tam, gdzie przeważają domki jednorodzinne, zalecamy kupno worków. W ciągu miesiąca są wyznaczane dni, kiedy nasi pracownicy przyjeżdżają i zabierają posegregowane śmieci. 120-litrowy worek kosztuje u nas ok. 3 zł.

Kolor pojemnika

Pojemniki do segregacji odpadów wrócą pewnie na ulice. Warto wiedzieć, który do czego służy
Żółty - na plastik
Wrzucamy: zgniecione plastikowe butelki, zakrętki, reklamówki. Nie wrzucamy: butelek z zawartością, po olejach, lekach, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, zabawek, sprzętu AGD.

Niebieski - na papier
Wrzucamy: gazety, katalogi, tekturę, papier, książki w miękkich okładkach, torebki papierowe. Nie wrzucamy: zabrudzonego papieru, papieru z folią, termicznego, faksowego, kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych.

Zielony - na szkło
Wrzucamy: szklane butelki, opakowania po kosmetykach. Nie wrzucamy: szkła stołowego, porcelany, ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, szkła żaroodpornego, szkła okularowego, ekranów, lamp telewizyjnych oraz szyb samochodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki