Kaszuby regionem społeczeństwa obywatelskiego

  Kaszuby regionem społeczeństwa obywatelskiego

  Maciej Wajer

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rozmowa z Katarzyną Knopik, prezesem Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
  Kaszuby regionem społeczeństwa obywatelskiego
  - Jaki cel przyświeca działaniom KIR-u?

  - Naszą misją jest hasło - Kaszuby regionem społeczeństwa obywatelskiego. Realizację tego hasła postawiliśmy sobie jako cel naszych działań, a wynika on po prostu z potrzeby lokalnej społeczności. Chcemy aktywizować lokalną społeczność, by chętnie brała udział w różnych elementach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i politycznego naszego regionu.

  - Dużo uwagi w swych działaniach poświęcacie sprawom kobiet....


  - Zgadza się. Okazuje się, że panie nie są aż tak aktywne jakbyśmy chcieli. Dlatego chcemy je wspierać organizując różne szkolenia, spotkania oraz konferencje, w czasie, których można spotkać się z kobietami z Kaszub, które są bardzo aktywne i osiągnęły pewien sukces. Takim przykładem mogą być chociażby warsztaty "Aktywne kobiety - szansą na rozwój kaszubskiej wsi".

  - Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?


  - Chcemy zrealizować te projekty, które już się rozpoczęły. Jednym z takich przedsięwzięć jest uruchomienie Szkoły Ginących Zawodów, która ma powstać w Lipach w gminie Stara Kiszewa. Ma to być placówka, która organizować będzie warsztaty i szkolenia zawodowe takie jak: rzeźbiarz, garncarz, plecionkarz, szewc, kowal i wiele innych. Wyremontowany obiekt będzie miejscem spotkań lokalnej społeczności, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działające na terenie Lip oraz gminy Stara Kiszewa, m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Kiszewskiej. Planuje się także przeprowadzenie w każdym roku cyklu imprez, festynów i wydarzeń kulturalnych. Ponadto nadal mamy zamiar sięgać po środki, dzięki którym będziemy starać się realizować ciekawe inicjatywy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama