Pomnik orła na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  Pomnik orła na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  Maciej Wajer

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomnik orła na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  ©M. Wajer

  Widać go już z odległości kilkudziesięciu metrów i robi ogromne wrażenie. Mowa o pomniku orła, który stanął na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
  Pomnik orła na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  ©M. Wajer

  Obiekt ma wysokość około pięciu metrów, a skrzydła orła mają rozpiętość ponad 4,5 metra. Składa się z prawie 250 kos. Ma promować placówkę i przyczynić się do tego, że Muzeum Hymnu Narodowego będzie odwiedzać jeszcze większa liczba turystów.
  Autorem projektu jest profesor Robert Florczak, który jest malarzem, rzeźbiarzem, scenografem, reżyserem oraz inscenizatorem. Oficjalna prezentacja pomnika była połączona z otwarciem wystawy "Biało-czerwona i orzeł - dialog z tradycją. Józef Czerniawski i Robert Florczak". Wystawa prezentuje orły uskrzydlone kosami. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z marszałkiem woj. pomorskiego Mieczysławem Strukiem na czele.


  - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest idealnym miejscem na zaprezentowanie w plenerze rzeźby orła uskrzydlonego metalowymi kosami - mówi Henryk Wawrzyk, kierownik muzeum. - Orzeł ten emanuje wielką siłą oraz dynamiką rozpostartych skrzydeł, a kosy zastosowane w jego skrzydłach świetnie komponują się z pejzażem pól, z których pochodzą. Orzeł jest jednocześnie ukłonem w stronę naszej tradycji Powstania Kościuszkowskiego, w którym aktywny udział brał Józef Wybicki - twórca hymnu narodowego.

  Dodajmy na koniec, że prezentacja była również połączona z jubileuszem 35-lecia funkcjonowania Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Z tej okazji pamiątkowymi medalami odznaczono osoby zasłużone dla placówki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama